„Napoleon” – dyktator i wyzwoliciel – recenzja filmu

UDOSTĘPNIJ

Napoleon” stanowi wyjątkową opowieść o wojnie i pokoju. Genialnym dowódcy i grzesznym, nieszczęśliwym człowieku. Najnowszy film Ridleya Scotta, choć nie jest pozbawiony formalnych wad, przyciąga uwagę widzów… Miłośnicy historii, wielkich scen batalistycznych, a także nieoczywistych biografii powinni wybrać się na seans do Multikino Polska, a także zapoznać się z lekturą książek z Wydawnictwa Rebis, które są poświęcone postaci Napoleona.

Początek i koniec – wojna i pokój

„Napoleon” to spektakularny, epicki dramat obrazujący burzliwą drogę na szczyt Napoleona Bonaparte, granego przez zdobywcę Oscara Joaquina Phoenixa. Co ciekawe, Ridley Scott – amerykański reżyser znany za sprawą Gladiatora czy Obcego – debiutował „Pojedynkiem”, a więc filmem, który rozgrywał się w czasie wojen napoleońskich. Scott, portretując francuskiego przywódcę, zrealizował arcyciekawą historię o początku i końcu głośnej kariery. Aby poznać prawdziwą historię Bonapartego warto jest zwrócić się ku źródłom…

Pieśń wymarszu, słońce Austerlitz…

Napoleon to pierwsza część zbeletryzowanej biografii najsłynniejszego Francuza. Opowiada o początkach niezwykłego losu człowieka, który wyrósł w czasach rewolucji francuskiej, w chwili zaś jej zakończenia był już generałem. Miał za sobą błyskotliwą karierę we Włoszech i już snuł marzenia na miarę Aleksandra Wielkiego.

Bonaparte uważany był za najwybitniejszego dowódcę wojskowego w historii, a także za jedną z najważniejszych postaci w historii Francji i świata. Co istotne, burzliwy okres wojen napoleońskich wywarł wpływ niemal w całej Europie…

W roku 1799 roku trzydziestoletni Napoleon zostaje pierwszym konsulem. Pięć lat później jest już cesarzem i wkrótce pod Austerlitz rozgromi koalicję antyfrancuską. Czy udałoby mu się zrobić tę zawrotną karierę, gdyby nie geniusz, energia i upór, dzięki którym pokonywał wszelkie przeszkody na swej drodze? Niesamowicie interesująca, doskonale opracowana pod względem faktograficznym książka, która pozwala lepiej zrozumieć kontekst, ale też sekrety osobowości Napoleona.

Kinowa odyseja Ridleya Scotta

W oszałamiającym wizualnie filmie Ridleya Scotta podążamy nieustępliwe dążenie Napoleona do władzy, przyglądając mu się z perspektywy uzależniającego, nieprzewidywalnego związku cesarza z jego jedyną prawdziwą miłością, Józefiną. Tłem dla zaprezentowania wizjonerskich taktyk militarnych i politycznych Napoleona są jedne z najbardziej dynamicznych scen batalistycznych w historii kina. Mistrzowską pracę wykonał w tym zakresie polski operator, Dariusz Wolski, który w absolutnie genialny sposób ukazał nam panoramiczny obraz najważniejszych zdarzeń związanych z historią Starego Kontynentu…

Upadek wielkości cesarza

W historii Napoleona znajdziemy zarówno wiktorie – przekonujące zwycięstwa, jak również porażki, zwłaszcza w życiu osobistym… Dowiadujemy się o tym za sprawą kontynuacji fascynującej biografii Napoleona, po mistrzowsku napisanej przez Maxa Gallo.

Druga część zbeletryzowanej biografii Napoleona, obejmuje lata 1806–1821. Cesarz pokonuje największych władców: pod Jeną, pod Frydlandem, pod Wagram. Jego podboje nie ograniczają się do bitewnych pół, z nie mniejszą energią zdobywa kobiety: Polkę Marię Walewską i Austriaczkę Marię Ludwikę, wnuczkę Marii Antoniny.

W 1812 roku na czele Wielkiej Armii wkracza do Rosji. Odtąd powoli jego gwiazda zaczyna gasnąć. Pokonany przez srogi klimat, a potem sprzymierzoną przeciw niemu Europę, zostaje zesłany na Elbę. Jeszcze raz zrywa się do lotu, ale nad błotnistą równiną Waterloo nie wstanie już słońce Austerlitz. Anglicy przykują Napoleona do skały Wyspy Świętej Heleny, ale on odnosi swe największe zwycięstwo – żyje w pamięci potomnych. Jest nieśmiertelny.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img