„Dobra rodzina” – 5 głównych powodów, aby przeczytać thriller psychologiczny Katarzyny Troszczyńskiej
Co sprawia, że przekraczamy granicę prawa? Czy najbliższym zawsze można ufać? Jak zdefiniować pojęcie sprawiedliwości i zemsty? „Dobra rodzina” to nieoczywiste pytania i prowokujące odpowiedzi. Katarzyna Troszczyńska, autorka wspomnianego thrillera, zbadała przerażającą sprawę sprzed lat, która stała się podstawą jej pełnoprawnej powieści. Poznajcie 5 głównych powodów, aby poznać „Dobrą rodzinę”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Mięta.
Debiutancka powieść Katarzyny Troszczyńskiej to książka niejednoznaczna gatunkowo, w której najważniejsze są emocje i doskonały portret psychologiczny bohaterów. To jednak niejedyne elementy, które sprawiają, że warto sięgnąć po thriller i odkryć sekrety zapisane na kartach „Dobrej rodziny”.
Emocjonalne napięcie – niejednoznaczni bohaterowie
Rodzina i miejscowa społeczność są zszokowane śmiercią Aleksandry Betlej. Jednak prawdziwy wstrząs nadejdzie, kiedy policja zatrzyma nastoletnią siostrę zamordowanej i jej chłopaka. Rodzina nie wierzy w winę Bereniki i zrobi wszystko, by oczyścić dziewczynę z zarzutów. „Dobra rodzina” to emocjonalne napięcie, które narasta z każdą przewracaną kartką powieści. Thriller psychologiczny Katarzyny Troszczyńskiej to niejednoznaczne charaktery postaci, którym można współczuć, wyrażać strach, wstyd, lęk, zakłopotanie.
Rodzinne sekrety – intryga, która nie pozostawia obojętnym
Katarzyna Troszczyńska przyznaje, że jedną z jej ulubionych powieściopisarek jest Liane Moriarty, autorka „Wielkich kłamstewek”. Nic zatem dziwnego, że „Dobra rodzina” to doskonale skrojona intryga, która opiera się na wielowątkowej fabule. Sekrety najbliższych, prawdy, półprawdy, kłamstwa oczywiste – wszystko to sprawia, że książka nie pozostawia obojętnym, a wręcz przeciwnie, prowokuje do zadawania coraz to bardziej wnikliwych pytań w czasie lektury.
Poszukiwanie prawdy, czyli historia oparta na faktach
Czytając powieść „Dobra rodzina”, można odnieść wrażenia, że jest to historia, która musiała zostać opisana właśnie przez Katarzynę Troszczyńską. Pisarka, która od lat zawodowo spełnia się przede wszystkim jako dziennikarka, nie kryje swojego zainteresowania tematem rodziny i jej tajemnic. Katarzyna Troszczyńska sięgnęła do akt sądowych, aby odtworzyć historię rodzinnego dramatu. Szczęścia, które skończyło się niespodziewanie. To przerażająca intryga oparta na faktach, co tylko podkreśla wartość książki.
Problem winy i kary – zbrodnicza filozofia
Co stanowi źródło zła? Czym jest prawdziwe człowieczeństwo? Dlaczego niektórzy z nas potrafią przekraczać granice moralności? W swojej książce Katarzyna Troszczyńska podejmuje istotne tematy egzystencjalne, które sprawiają, że „Dobra rodzina” nabiera wymiaru niemalże filozoficznego. Problem winy i kary – niezwykle aktualny motyw w literaturze – sprawia, że ten thriller psychologiczny potrafi naprawdę pobudzić do myślenia.
Nieoczywiste rozwiązanie, czyli sekrety
Katarzyna Troszczyńska w perfekcyjny sposób opracowała analizę faktów z akt sądowych, świadomie wykorzystując potencjał, który tkwi w konwencji thrillera psychologicznego. „Dobra rodzina” potrafi zaskakiwać przez nieoczywiste zwroty akcji, umiejętne stopniowane napięcie, a także fabularne sekrety związane z motywacjami bohaterów.
Katarzyna Troszczyńska – Autorka. Dziennikarka. Pisała m.in. do magazynów „Pani”, „Twój Styl”, „Elle”, „Zwierciadło”, portali Na Temat oraz Wirtualna Polska. Obecnie związana jest z portalem psychologicznym Ohme.pl. Razem z Karoliną Głogowską napisała „Inną kobietę”, „Dwanaście życzeń” i „Zanim Cię zapomnę”. Współautorka książki „Kobiety, które starają się za bardzo” (wyd. Rebis), która jest zbiorem wywiadów z Sylwią Sitkowską, psycholożką i psychoterapeutką. Jest fanką Liane Moriarty i podobnie jak Moriarty najbardziej interesuje ją rodzina i jej tajemnice. „Dobra rodzina”, powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, jest jej samodzielnym debiutem.