Projekt kwestionariusza Kultury Kryminału to seria bardzo nietypowych wywiadów, dzięki którym będziecie mogli poznać twórców i twórczynie ze świata literackiej zbrodni. Pojawią się absolutni klasycy, ale też obiecujący debiutanci. Autorzy specjalizujący się w grozie, thrillerach psychologicznych. Uznani mistrzowie, scenarzyści, reżyserzy, producenci – nie tylko zresztą z rodzimego podwórka! Czas poznać sekrety Przemysława Piotrowskiego.
Przemysław Piotrowski – były dziennikarz sportowy, a potem śledczy w „Gazecie Lubuskiej”. Ukończył studia na Uniwersytecie Zielonogórskim, studiował również w Hiszpanii i USA. Autor bestsellerowej serii kryminałów z komisarzem Igorem Brudnym w roli głównej. Serię zapoczątkowała powieść „Piętno”. Czwarty tytuł w serii – „Zaraza” – w plebiscycie portalu Lubimyczytac.pl zdobył tytuł Książki Roku 2021 w kategorii kryminał/sensacja/thriller. Wydana w czerwcu 2022 piąta część, „Bagno”, w sposób bezpardonowy i bezkompromisowy rozprawia się z tytułowym bagnem w środowisku ekip rządzących i kościoła. Przemysław Piotrowski jako pisarz debiutował w 2015 roku thrillerem historycznym „Kod Himmlera”, a następnie wykreował mroczny świat w sensacyjnej „Drodze do piekła”. Jest również autorem serii political fiction „Radykalni”. W Wydawnictwie Czarna Owca, poza serią o Igorze Brudnym ukazały się dwa kryminały „Krew z krwi” oraz „Matnia”. „Prawo matki” to początek nowej serii, w której pierwsze skrzypce – dla odmiany – gra kobieta: Lutosława Karabina. Ostatnią książką autora jest wyjątkowa pozycja – połączenia true-crime i reportażu o Luisie Garavito, pod tytułem „La Bestia”.
Co zadecydowało, że zacząłeś tworzyć literaturę?
To, że jest to najlepsza rzecz, jaką potrafię robić w życiu. Oczywiście pojawiło się kilka innych kwestii, ale ta była najważniejsza. Zdałem sobie sprawę, że mam talent i będę idiotą, jeśli nie spróbuję go wykorzystać.
Pisanie jest dla Ciebie przede wszystkim…
Przyjemnością, dobrą zabawą, ale także sposobem na życie.
Gdybyś nie był pisarzem, to czym byś się zajmował?
Pewnie dalej harowałbym na platformach wiertniczych.
Postać z kryminałów (złoczyńca, femme fatale, a może detektyw?), której losy najbardziej Cię zaciekawiły…
Mnie najbardziej ciekawią te, które jeszcze nie powstały w mojej głowie.
Muzyk (zespół/wokalista/wokalista), który mógłby napisać ścieżkę dźwiękową do filmu na podstawie Twojej książki, to…
Hans Zimmer.
Gdybyś mógł porozmawiać z jedną dowolną osobą (żyjącą, zmarłą lub fikcyjną), to z kim i czego chciałbyś się dowiedzieć?
Jezusem Chrystusem. Chciałbym go zapytać, czy po tych 2000 lat, milionach ofiar wojen religijnych, setkach tysięcy zakatowanych w lochach inkwizycji, miliardach przekazywanych na Kościół i tych wszystkich aferach pedofilskich jest zadowolony ze swojej spuścizny i tych, którzy go reprezentują.
Autor/autorka, którego twórczość cenisz najbardziej…
Obecnie to Szczepach Twardoch.
Klasyka (kryminał/thriller/sensacja), do której uwielbiasz wracać…
Nie wracam do przeczytanych książek.
Ostatnia historia (film/książka/komiks/serial), która wywarła na Tobie szczególne wrażenie, to…
„Próba sił” Piotra Rozmusa. To chyba najbardziej niedoceniany polski pisarz, choć posiada olbrzymi talent. Jego ostatnia powieść to wielowątkowa historia o krwawe neapolitańskiej camorrze z polskimi wątkami w tle. Doskonale napisana.
Nad czym obecnie pracujesz?
Nie mogę zdradzić