Zagadka z przeszłości, rodzinne sekrety, aura namiętności i nieszablonowe rozwiązania fabularne. „Sprawa lorda Rosewortha”, najnowsza książka Małgorzaty Starosty, to prawdziwie mistrzowskie odczytanie wzorców z literatury detektywistycznej. Powieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Labreto, stanowi zapis niesamowitego talentu autorki. To gwarant doskonałej rozrywki.
„Sprawa lorda Rosewortha” – w świecie tajemnic i namiętności
Małgorzata Starosta w bardzo świadomy sposób wykorzystuje literackie tropy, które przed laty pozostawili mistrzowie, przede wszystkim Agatha Christie czy Edgar Allan Poe. Dominantą powieści jest śledztwo, a także psychologiczny obrys postaci. Jonathan Harper, prywatny detektyw borykający się z osobistą stratą, na prośbę dawnej przyjaciółki podejmuje się rozwiązania sprawy zabójstwa Thadeusa Rosewortha, którego śmierć wzburzyła opinię publiczną i przysporzyła nie lada kłopotów Scotland Yardowi. To właściwy początek, pretekst do stworzenia niesamowicie intrygującej historii zapisanej na kartach „Sprawy lorda Rosewortha”.
W diabelskim ogniu pytań, w poszukiwaniu odpowiedzi
Autorka przenosi nas pod koniec lat 50. XX wieku, kreując bardzo wiarygodny retro-świat. Przewodnikiem jest zaś wspominany wcześniej Jonathan Harper, doskonale znający zwyczaje panujące w świecie arystokracji, który spodziewa się kłamstw, intryg, wzajemnych oskarżeń i animozji, jednak ani bystry umysł, ani doświadczenie nie uchronią go przed tym, czego naprawdę dotyczy „sprawa lorda“. Bohater zostaje bowiem pozostawiony na emocjonalnym rozdrożu, stosunkowo szybko dowiadujemy się bowiem, że jego osobista trauma ze śmiercią żony będzie mieć określone znaczenie w wyjaśnieniu zagadki.
Małgorzata Starosta mistrzynią prozy retro-detektywistycznej
Zagadka z przeszłości, rodzinne sekrety, aura namiętności i nieszablonowe rozwiązania fabularne. „Sprawa lorda Rosewortha” to brawurowa powieść detektywistyczna osadzona w czasach powojennej transformacji Wielkiej Brytanii, czerpiąca z najlepszych brytyjskich wzorców gatunkowych i flirtująca z czarnym kryminałem. Doskonała próbka literatury gatunkowej, w której odnajdą się zarówno czytelnicy zaznajomieni z konwencją, jak i również nowi adepci sztuki opowieści kryminalnych. Doskonała historia.