„Sześć powodów, by umrzeć” – ukryte motywy i aura tajemnicy – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Zbrodnia na ciele i duszy, niejednoznaczna relacje rodzinne, kłamstwa, które budują toksyczne relacje… książki spod znaku domestic noir to arcyciekawe podejście do konwencji kryminału, które w swojej najnowszej powieści wyjątkowo sprawnie wykorzystuje Marta Zaborowska. „Sześć powodów, by umrzeć”, czyli książka, która ukazała się za sprawą Wydawnictwa Czarna Owca, stanowi unikalne odczytanie wzorów klasycznej zagadki kryminalnej.

Domestic noir – natura zła

Centralnym motywem powieści spod znaku domestic noir jest tak naprawdę rodzina – często krewni, ale również bliscy przyjaciele. To właśnie w takim środowisku dochodzi ostatecznie do aktów przemocy, na podstawie których zbudowana jest kryminalna intryga. Niezwykle istotny jest również aspekt psychologiczny. I wszystkie elementy składowe znajdziemy w książce „Sześć powodów, by umrzeć” Marty Zaborowskiej. Historia wciąga bez reszty, prowokując do najbardziej istotnych pytań związanych z emocjonalną naturą człowieka.

„Sześć powodów, by umrzeć” – rodzinne tajemnice

Sześć osób i sześć powodów, dla których Miriam musiała pożegnać się z życiem. Ufała im wszystkim, a jednak któreś z nich ją zawiodło. A może sama postanowiła odejść? Prowokujące pytania, bynajmniej niejednoznaczne odpowiedzi. W czwartą rocznicę swojego ślubu Miriam Macharow wychodzi z domu i ginie po niej wszelki ślad… Pół roku później na terenie starej fabryki w Ursusie zostają odkryte spalone zwłoki kobiety. Zbrodnia, nieszczęśliwy wypadek czy może samobójstwo? Miriam wydawała się taka szczęśliwa, więc jak to możliwe…?

Opowieść, w której każdy może zdradzić

Marta Zaborowska ukazała galerię niejednoznacznych postaci – bo każdy z bohaterów, każda z bohaterek, skrywa w sobie sekret, który może wskazywać na część winy za zaistniałą sytuację. O ile mąż zaginionej, Konrad, stara się pogodzić z myślą o stracie ukochanej, to siostra ofiary ma z tym poważny problem – podczas okazania ciała nie rozpoznaje w nim Miriam i odmawia potwierdzenia jej tożsamości. Jaki ma w tym cel i czy naprawdę wierzy, że zaginiona wciąż żyje? Podobno ktoś widział ją w tłumie w tunelu metra…

Wyjątkowi przedstawiciele prawa

W książce Sześć powodów, by umrzeć poznajemy bardzo nietypową parę śledczych: Shi Lu – młodą i ambitną policjantka o azjatyckich korzeniach, a także Rudolfa Naumana, weterana w branży śledczych. Policja bada zagadkę tajemniczej śmierci: typuje pierwsze nazwiska podejrzanych o zbrodnię i stawia oskarżenia. Nikt z bliskiego grona Miriam nie może czuć się bezpiecznie, zwłaszcza że na światło dzienne zaczynają wypływać brudne sekrety, a misternie tkana sieć kłamstw zaczyna się rwać. By odsunąć od siebie podejrzenia, każdy staje przeciwko każdemu…

„Sześć powodów, by umrzeć”, czyli książka, która ukazała się za sprawą Wydawnictwa Czarna Owca, stanowi unikalne odczytanie wzorów klasycznej zagadki kryminalnej. Narastające napięcie łączy się z emocjonalnymi sekretami. Zaborowska udowadnia, że potężną siłą w literaturze spod znaku zbrodni są relacje i obyczajowe wątki. Lektura doprawiona sensacyjnymi aspektami sprawdza się jako doskonały przedstawiciel gatunku.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img