Stephen King – 10 najciekawszych książek króla grozy, zbrodni i horroru

UDOSTĘPNIJ

Stephen King to mistrz współczesnego horroru. Jeden z najbogatszych i najbardziej popularnych pisarzy na świecie, którego książki rozeszły się w kilkuset milionach egzemplarzy. Amerykański twórca urodzony 21 września 1947 roku stworzył wiele niezapomnianych historii. Znakomita część dorobku bestsellerowego prozaika doczekała się adaptacji za sprawą filmów i seriali. Przedstawiamy Wam listę najciekawszych książek Stephena Kinga – specjalisty od literatury grozy, opowieści niesamowitych, a także kryminałów i thrillerów.

Właściwie każda książka Stephena Kinga niedługo po premierze trafia na szczyt listy bestsellerów. Jest tak chociażby z najnowszą „Baśniową opowieścią”, w której mistrz horrorów eksperymentuje z konwencją fantasy, realizując własny mit spleciony z połączenia prozy obyczajowej oraz fantastyki. Sukcesem okazują się niemal zawsze również zbiory opowiadań, na przykład „Marzenia i koszmary”, „Jest krew…”, „Cztery pory roku” czy „Nocna zmiana”. King łączy pokolenia także za sprawą wznowień kultowych powieści, które następnie trafiają do nowych czytelników.

Jakie książki Stephena Kinga zasługują na największą uwagę? Przedstawiamy listę najciekawszych książek króla grozy, wspominając również o ekranizacjach dzieł mistrza.

„To”, czyli monumentalna groza i opowieść o pierwotnym strachu

Najbardziej przerażająca powieść króla grozy. Doceniana przez miliony czytelników na całym świecie. Historia osadzona w upiornym miasteczku Derry opowiada o tym, co nieznane i przerażające. Monumentalna książka to zapis niecodziennej walki bohaterów z demonicznym Pennywisem, który symbolizuje ludzkie lęki, fobie i strachy. „To” doczekało się oczywiście ekranizacji. Ostatnio za sprawą Andy’ego Muschiettiego – uznany reżyser zdecydował się na podzielenie akcji na dwa filmy. Pierwszy, który wszedł na ekrany w 2017 roku, przedstawia historie dzieci. W drugim, z gwiazdorską obsadą – m.in. Jessica Chastain, James McAvoy i Bill Skarsgärd – pojawiają się one już jako dorośli. „To” stanowi monumentalną powieść grozy i opowieść o pierwotnym strachu.

„Pan Mercedes”, przerażające opowieści ze świata zbrodni

Trylogia kryminalna autorstwa Stephena Kinga. Tym razem mistrz grozy swoim fanom serwuje cykl intrygujących, detektywistycznych powieści, w których skład wchodzą: „Pan Mercedes”, „Znalezione nie kradzione” oraz „Koniec warty”. Tak naprawdę jest to debiut kryminalny Stephena Kinga, który do tej pory swoim fanom serwował, pełne grozy i napięcia. W trylogii znajdziemy jednak wszystkie najważniejsze elementy budujące specyficzną nastrojowość dzieł mistrza. Sensacyjna i wciągająca seria o detektywie Billu Hodgesie i przestępcy Bradym to wyjątkowa historia, w której melancholia łączy się ze zbrodnią, a śmierć z miłością. Przerażające opowieści ze świata zbrodni.

„Lśnienie”, upiorne sekrety przeszłości w hotelowym piekle

Fascynująca pozycja w twórczości mistrza. „Lśnienie” to być może jeden z najlepszych współczesnych horrorów, który znany jest za sprawą książki, ale także kultowego filmu w reżyserii Stanley Kubricka z Jackiem Nicolsonem w roli głównej. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Upiorne sekrety przeszłości zapisano w hotelowym piekle. Kontynuacją bestsellerowe hitu „Lśnienie” jest „Doktor Sen”.

„Misery” – szaleństwo i uwielbienie, fascynujący strach

Sztuka może prowokować do rzeczy prawdziwie wielkich – pięknych i przerażających. Pisze o tym Stephen King w swojej kultowej książce „Misery”. Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Jego cykl o Misery Chastain zdobył ogromną popularność. Autor miał jednak już dość swojej bohaterki i w ostatniej powieści ją uśmiercił. Teraz postanowił zająć się pisaniem poważniejszych książek. Pewnego razu podczas zamieci śnieżnej jadąc po pijanemu samochodem uległ poważnemu wypadkowi. Odzyskał przytomność dopiero w stojącym na odludziu domu Annie Wilkes, byłej pielęgniarki uwielbiającej jego książki o Misery. Pobyt w domu Annie zamienia się w prawdziwy koszmar, gdy kobieta wraca z miasta z ostatnią książką Paula… Powieść została zekranizowana w 1990 roku, zaś Kathy Bates za rolę przerażającej Annie otrzymała nagrodę Oscara. „Misery” to obraz szaleństwa i fascynacji, w której strach potęguje różne wymiary i oblicze zła.

„Miasteczko Salem” – miejsce grozy i wykluczenia

Jedna z pierwszych powieści Stephena Kinga, w której mistrz sygnalizuje najważniejsze elementy charakterystyczne swojej twórczości. „Miasteczko Salem” to groza w stanie czystym. W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zaczynają dziać się rzeczy niepojęte i przerażające. Znikają bądź umierają w dziwnych okolicznościach dzieci i dorośli, jedna śmierć pociąga za sobą drugą. Czyżby Salem było nawiedzone przez złe moce? Kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec, wydaje im pełną determinacji walkę. „Miasteczko Salem” to klasyczny horror Stephena Kinga, ukazało się po raz pierwszy w roku 1975. Demoniczna opowieść natychmiast przeraziła i oczarowała czytelników i stała się światowym bestsellerem. Doczekała się też dwóch ekranizacji.

„Zielona mila” – odkupienie win, sekrety nie z tego świata

Droga do zatracenia i zbawienia. Poczucie wolności w więzieniu, które nie zawsze musi być piekłem, dla niektórych bywa azylem. „Zielona mila” to pasjonująca opowieść o sile człowieczeństwa, szukaniu prawdy w świecie i rodzącej się wrażliwości. Akcja powieści, zbliżonej klimatem do głośnej noweli tego samego autora, „Skazani na Shawshank”, toczy się w Ameryce lat 30. Jej bohaterowie to więźniowie oczekujący na wykonanie kary śmierci i pilnujący ich strażnicy. Wśród przebywających w więzieniu Cold Mountain skazańców znajduje się nieobliczalny, niezwykle agresywny młodociany zabójca William Wharton; jest Eduard Delacroix, niepozorny Francuz z Luizjany, który zgwałcił, zabił młodą dziewczynę i dla zatarcia śladów spalił kolejnych sześć osób. Jest wreszcie skazany za brutalny mord na dwóch małych dziewczynkach John Coffey, zagadkowy olbrzym o wiecznie załzawionych oczach, obdarzony niezwykłą mocą. Co łączy tych ludzi? Tę zagadkę usiłuje rozwiązać główny klawisz, Paul Edgecombe, wierzący w niewinność Coffeya. Na podstawie książki został zrealizowany kultowy film w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem w roli Paula Edgecomba i Michaelem Clarkiem Duncanem w roli Johna Coffeya.

„Smętarz dla zwierzaków” – ożywiona potęga mrocznej natury

Potęga natury, przekleństwo dziejów, klątwa, który niszczy życie, przynosząc śmierć i zgubę. Zazwyczaj przeprowadzka to początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Oto „Smętarz dla zwierzaków”, jedna z najbardziej szokujących powieści Stephena Kinga. Mistrz horroru zaprasza czytelników na wycieczkę do piekła i z powrotem. Amerykański prozaik swoją słynną powieść podczas pobytu w wynajętym domku w Orrington, w stanie Maine. Fakt ten niewiele by znaczył, gdyby nie cmentarz zwierząt, który znajdował się nieopodal. Premiera najnowszej ekranizacji bestsellerowej powieści mistrza grozy odbyła się w 2019 roku. „Smętarz dla zwierzaków” to historia mroczna i sugestywna, która opowiada o ożywionej potędze mrocznej natury i dawnej klątwie.  

„Mroczna wieża” – opus magnum, wielogatunkowe dzieło mistrza

Na jałowej ziemi przypominającej planetę po apokaliptycznej zagładzie pozostały tylko ślady dawnej cywilizacji. Roland Deschain, ostatni z dumnego klanu rewolwerowców, przemierza ten złowrogi, zamieszkany przez mutanty, demony i wampiry świat, ścigając człowieka w czerni. Tak właśnie zaczyna się „Mroczna wieża”, cykl łączy motywy przewodnie wielu gatunków, obejmujący elementy fantasy, fantastyki naukowej, literatury grozy i westernu. W cyklu składającym się z 8 powieści, pojawiają się postacie, światy i nawiązania do innych książek tego autora. Prawdopodobnie jedna z najciekawszych i najważniejszych sag Stephena Kinga, w której uobecniają się wszystkie najważniejsze motywy z uniwersum mistrza horroru.

„Outsider” – paranormalne śledztwo i potworne zbrodnie

Co sprawia, że przekraczamy granicę prawa? W jaki sposób określić naturę zła? Czy każdy człowiek zdolny jest do tego, aby przeobrazić się w potwora? „Outsider” to doskonała i nieoczywista powieść spod znaku kryminału i thrillera psychologicznego. Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich najbardziej niepokojących i wciągających opowieści. Kiedy w toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły, porywająca opowieść Kinga wchodzi na wyższe obroty, napięcie narasta, aż staje się niemal nie do zniesienia. Terry Maitland na pozór jest miłym człowiekiem, ale czy ma drugie oblicze? Odpowiedź szokuje – tak jak szokować potrafi tylko Stephen King.

„Skazani na Shawshank – koniec świata, czyli początek nowego koszmaru

Ważna jest opowieść, nie opowiadający… Cztery pory roku to zbiór czterech minipowieści, z których trzy doczekały się ekranizacji. Najsłynniejsza z nich – „Skazani na Shawshank” z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem – otrzymała aż 7 nominacji do Oscarów. Więzień odsiadujący karę dożywocia za podwójne – niepopełnione! – morderstwo obmyśla plan ucieczki. Tak misterny, że może zwieść nie tylko sadystycznych strażników, ale i towarzyszy niedoli. Oto właśnie rzeczywistość odtworzona w historii „Skazani na Shawshank”. Andy Dufresne zostaje niesłusznie skazany za morderstwo. Trafia do więzienia Shawshank, gdzie w brutalnym środowisku przetrwają tylko najsilniejsi. Opowiadanie Stephena Kinga, na podstawie którego powstał kultowy już dzisiaj film w reżyserii Franka Darabonta.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img