Poznański Festiwal Kryminału GRANDA, edycja 8 – program imprezy

UDOSTĘPNIJ

Obecność na ósmej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA to warunek konieczny, by wrzesień uznać za udany! Od 23 września w DS. Hanka odbywać się będzie wydarzenie, które – jak co roku – gwarantuje spotkania z literaturą, sztuką i nauką w niezwykłej, kryminalnej konwencji. Program festiwalu dostępny jest na stronie festiwal-granda.pl.

Zbyt wiele się działo w ostatnich latach, by tak samo pewnie patrzeć na świat. Nieprzypadkowo więc GRANDA stawia w tym roku po idom ‘tryb warunkowy”. Czy jeśli ludzkość dotknie pandemia, to wszystko się nieodwołalnie zmienia? Czy gdyby porównać to, co jeszcze niedawno było dla nas oczywiste, z tym, jak jest teraz, to nasze założenia okażą się nadal aktualne? Dla tych, którzy zajmują się zbrodnią, te warunkowe „gdyby” czy „jeśli” są na porządku dziennym. Nawet więcej: ich praca na nich się właśnie opiera. Przez cały festiwalowy weekend GRANDA będzie podążać tym tropem m.in. razem ze specjalistami z Zakładu Medycyny Sądowej (dr Dorotą Lorkiewicz-Muszyńską), Uniwersytetu SWPS (podinsp. dr Bogdanem Lachem, dr hab. Piotren Herbowskim) i fizykiem, prof. Antonim Wójcikiem. Trzydniowe wydarzenie uświetnią najbardziej znani polscy pisarze i reportażyści, w tym Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bondą, Anna Rozenberg, Vincent Severski, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Max Czornyj, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Bartosz Szczygielski, Marek Stelar. Podczas festiwalu Biuro Programu Niepodległa zaprezentuje historie i rzeczywistość przedwojennych gwiazd sportu i kina (tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej, Dżadży, i Aleksandra Żabczyńskiego), do których nie mielibyśmy dostępu, gdyby nie filmy w technice VR.

Festiwal rozpocznie się w piątek spotkaniem z reportażystką, Magdaleną Grzebałkowską i pisarzem, Wojciechem Chmielarzem oraz wykładami (dla publiczności 18+)* podczas których rozważane będą kwestie, czy brak ciała oznacza brak zbrodni oraz czy każdego przestępcę można wykryć. Sobota pełna będzie kolejnych pisarskich postaci oraz naukowych tematów (wyruszymy m.in. na farmę ciał i zgłębimy istotę czasu). Niedzielny poranek dedykowany jest dzieciom. Najmłodsi, pod okiem animatorów wydawnictwa Zakamarki i Frajda, rozwiązywać będą kryminalne zagadki w stylu Lassego i Mai. Festiwal zakończą kolejne dwa spotkania autorskie. Ten, kto przyjdzie na GRANDĘ, na pewno nie wyjdzie z niej z pustymi rękami. Przez czas trwania festiwalu na jego terenie działać będzie księgarnia, a na stoiskach wydawnictw dostępne będą wyczekiwane, premierowe kryminalne publikacje.

To nie wszystko! Nie pierwszy raz w ramach festiwalu będzie można spróbować swoich sił na warsztatach literackich, a także wziąć udział w wydarzeniach organizowanych pod parasolem GRANDY**. W ramach Stacji Sensacji warto odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma, wybrać się na spotkanie literackie z Markiem Zgaińskim do Mojego Teatru czy na spektakle: teatralny do AszTeatru oraz literacko-muzyczny, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego do Muzeum Instrumentów Muzycznych. Wystawy, spotkania, konkursy i warsztaty przygotowały Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Biblioteki w Rokietnicy, Nowym Tomyślu oraz w Kościanie. Grandzić będą poznańscy licealiści: w Marynce (Liceum im. św. Marii Magdaleny), Liceum Plastycznym oraz w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych.

PFK GRANDA potrwa od 23 do 25. września 2022 r. Główne wydarzenia odbywać się będą w DS. Hanka, al. Niepodległości 26. Pełną informację o programie Festiwalu oraz mapę Stacji Sensacji można znaleźć na www.festiwal-granda.pl oraz na FB wydarzenia

Festiwalowi patronują: portal TenPoznań, portal Zupełnie Inna Opowieść. Partnerami festiwalu są: Biblioteka Raczyńskich, Uniwersytet Medyczny im, Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Biuro Programu Niepodległa oraz NOTI. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Sponsorami wydarzenia są: Ahmad Tea i Chocolissimo oraz Termedia.

*Niektóre wskazane w programie punkty (wykład 18+) ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Na wybrane punkty programu obowiązują zapisy przez stronę festiwalu lub Uniwersytetu SWPS oraz Maszyny do Pisania.

**Stacje Sensacje organizowane są przez niezależne instytucje. Wstęp nie niektóre z nich jest wolny, na pozostałe obowiązują wejściówki i bilety, wg. wskazań organizatorów. 

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img