Najlepsze zagraniczne książki kryminalne oraz sensacyjne z 2024 roku

UDOSTĘPNIJ

Opowieści spod znaku zbrodni – namiętności, kłamstwo, zakazane uczucia, śmiertelne wykroczenia… Rok 2024 był niezwykle bogaty w literaturę kryminalną i sensacyjną. Autorzy z całego świata dostarczyli czytelnikom mnóstwo emocji, zagadek i trzymających w napięciu historii. Jakie książki wzbudziły naszą szczególną uwagę? Przedstawiamy subiektywny wybór redakcji z najciekawszymi powieściami, które ukazały się w minionym roku!

10. „Piekielna waluta” – Janet McAdams, Wydawnictwo Świat Książki

Prawdziwa historia córki szkockiego górnika, która stawiła czoło wspieranym przez mafię oszustom finansowym i pomogła FBI w ich ujęciu…

Jen McAdam padła ofiarą piramidy finansowej powiązanej z kryptowalutą onecoin. Ustalono, że na całym świecie zwykli ludzie, tacy jak Jen, stracili aż 27 miliardów dolarów. Celem przekrętu nie były osoby zamożne czy inwestorzy, okradano wyłącznie ludzi biednych, wykorzystując ich naiwność na szybkie wzbogacenie się.

Bezwzględna grabież doktor Róży Ignatowej, pomysłodawczyni tej kryptowaluty, trwałaby w najlepsze, gdyby nie fakt, że Jennifer McAdam postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć.

9. „Uczeń seryjnego mordercy” – Ramsland KatherineTracy Ullman, Wydawnictwo SQN

W 1971 roku czternastoletni Elmer Wayne Henley Jr poznaje Deana Corlla, w historii seryjnych morderców znanego jako Candy Man. Jego emocjonalna więź ze starszym od siebie seryjnym mordercą do dziś fascynuje psychologów kryminalnych.

Czy da się z dziecka zrobić mordercę? Do jakich przerażających czynów zdolny jest młody człowiek i jaką cenę musi za nie płacić? Co tak naprawdę skrywa umysł nastolatka, który pomaga mordować, ukrywać ciała i tkwi w zgubnej relacji z sadystą?

To prawdziwa, brutalna historia ucznia seryjnego mordercy z Houston i próba wniknięcia w naturę człowieka z obsesją i nienasyconą żądzą dominacji.

Katherine Ramsland i Tracy Ullman odsłaniają mechanizmy manipulacji stosowane przez Candy Mana i skrupulatnie rysują psychologię drapieżcy i jego nieletnich pomocników. I próbują odpowiedzieć na pytanie: Elmer Wayne Henley Jr jest katem czy ofiarą?

8. „Potwór” – Nele Neuhaus, Wydawnictwo Media Rodzina/Gorzka Czekolada

Nowa powieść Nele Neuhaus – królowej kryminału i jednej z najpopularniejszych niemieckich pisarek. To już jedenasty tom bestsellerowej serii z parą komisarzy Pią Sander i Oliverem von Bodensteinem – szokujący, poruszający i trzymający w napięciu.

Ktoś znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Szesnastoletnia Larissa została uduszona. Analiza śladów na jej ciele pozwala zidentyfikować DNA afgańskiego uchodźcy, któremu odmówiono azylu. Co więcej, mężczyzna niedawno został skazany na karę więzienia, którego udało mu się uniknąć po skardze na przewlekłość postępowania. On jednak znika, zanim Pia i Bodenstein zdążą go przesłuchać.

W nocy, na kompletnym odludziu, ginie mężczyzna, który wybiegł z lasu wprost pod samochód. Ma rany kąsane i zmasakrowaną twarz. Okazuje się, że wcześniej zabił kobietę w czasie nielegalnych wyścigów samochodowych. Przed czym tym razem uciekał? I kto go tak potraktował?

W trakcie śledztwa w sprawie morderstwa Larissy, Pia i Bodenstein trafiają na kolejne ofiary i zaginięcia. Nie wiedzą jeszcze, z czym przyjdzie im się zmierzyć.

Wykorzystując środki klasycznej powieści suspensu, z mistrzowsko dawkowaną dramaturgią i realistycznym odwzorowaniem postaci, Nele Neuhaus ponownie konfrontuje nas z mroczną stroną ludzkiej duszy.

7. „Srebrna kość”, Andriej Kurkow, Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Nominowana do Nagrody Bookera „Srebrna kość” to pełna zwrotów akcji i ironii powieść detektywistyczna otwierająca cykl „Tajemnice Kijowa”.

Kryminał historyczny z nutką absurdu, absolutnie nieoczywista zbrodnia, spektakularny obraz miasta, etniczne piękno różnorodności…

„Srebrna kość” Andrija Kurkowa to powieść, która przenosi czytelnika do burzliwego Kijowa 1919 roku. Autor, mistrzowsko oddając atmosferę rewolucji i chaosu, tworzy fascynującą opowieść, która łączy w sobie elementy kryminału, powieści historycznej i czarnego humoru. Książka ukazała się nakładem Oficyna Literacka Noir sur Blanc.

Analityczne myślenie, nieustępliwość i pomoc niedawno poznanej Nadii sprawią, że pierwsze dochodzenie prowadzone przez Samsona przerodzi się w wielowątkowe śledztwo godne samego Sherlocka Holmesa.

6. „Marzenia z brązu”, Camilla Läckberg, Wydawnictwo Czarna Owca

Wewnętrzne demony i potęga zemsty, czyli nieoczywista sztuka zbrodni…

Opowieść o zbrodni, poszukiwaniu sprawiedliwości, wewnętrznej sile pokrzywdzonych… Camilla Läckberg wraca z trzecią serią thrillerów psychologicznych o Faye. Po „Złotej klatce” i „Srebrnych skrzydłach” przyszedł czas na kontynuację. „Marzenia z brązu” to książka, która nie tylko zamyka cykl, ale również stawia pytania o granice zemsty i siłę kobiecej solidarności.

Historia o zemście i sprawiedliwości

„Marzenia z brązu” to trzecia – po „Złotej klatce” i „Srebrnych skrzydłach” – część brawurowej serii thrillerów psychologicznych opowiadających o losach Faye, kobiety wykorzystanej i zdradzonej, która odzyskuje panowanie nad swoim życie… Camilla Läckberg w mistrzowski sposób kreuje obraz osaczonej kobiety, która potrafi jednak zdobyć się do podjęcia wyjątkowo heroicznych czynów.

5. Zatruta krew, Jo Nesbø, Wydawnictwo Dolnośląskie

Nieoczywista, bardzo interesująca – tak w formie, jak również treści – kontynuacja „Królestwa”.

Bracia Opgardowie osiągnęli sukces – przynajmniej na miarę górskiej wioski, jaką jest Os. Carl zarządza luksusowym hotelem spa i szuka funduszy na rozwój biznesu. Roy prowadzi stację benzynową oraz zamierza założyć park rozrywki, którego główną atrakcją ma być największa drewniana kolejka górska na świecie. Plany te może pokrzyżować budowa autostrady, która omijałaby Os. Bracia mają jednak wprawę w usuwaniu wszelkich przeszkód na swojej drodze. I to niekoniecznie eleganckimi metodami.

Tymczasem miejscowy stróż prawa, korzystając z najnowszych technik kryminalistycznych, niestrudzenie stara się rozwikłać sprawę niewyjaśnionych śmierci sprzed lat. Liczba ofiar rośnie, ale – jak zwykł mawiać Roy – „trochę za późno wyskakiwać z kolejki, kiedy już ruszyła”.

„Jo Nesbø to mistrz w kreowaniu wiarygodnej, ale niebywale skomplikowanej intrygi. Jeśli czytając Zatrutą krew, pomyślisz, że akcja nie może się bardziej zagmatwać, zdziwisz się!” – Nettavisen

4. „Astronautka”, S. K. Vaughn, Wydawnictwo Świat Książki

„Astronautka” – samotność, strach i walka o przetrwanie w kosmicznej otchłani… Opowieść o końcu i początku

S.K. Vaughn przenosi nas w odległą przyszłość, do roku 2067. Na pokładzie uszkodzonego statku kosmicznego Hawking II, pogrążonego w ciemnościach, rozbrzmiewa znana wszystkim kolęda. To niezwykłe zestawienie – święta Bożego Narodzenia i mroczna, klaustrofobiczna przestrzeń kosmosu – od razu przykuwa uwagę czytelnika. Komandor Maryam „May” Knox, jedyna ocalała z załogi, musi zmierzyć się nie tylko z technicznymi problemami statku, ale także z własnymi lękami i traumą… Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

Walka o przetrwanie i złamane serce

Autorka umiejętnie buduje napięcie, stopniowo odsłaniając kolejne karty tej kosmicznej zagadki. May, samotna i przerażona, próbuje nawiązać kontakt z Ziemią. Jej jedyną nadzieją jest mąż, Stephen, naukowiec z NASA, który kierował misją. Jednak ich relacja jest skomplikowana, naznaczona zdradą i bólem. Czy Stephen będzie w stanie uratować May? A może ktoś inny ma zupełnie inne plany wobec samotnej astronautki?

3. Rok szarańczy, Terry Hayes, Dom Wydawniczy Rebis

Autor bestsellerowego „Pielgrzyma” powraca z długo oczekiwaną nową powieścią.

Ludzkość staje na rozdrożu. Jedna droga wiedzie ku przyszłości, druga ku zagładzie. Kolejnej szansy nie będzie.

Kane jest tajnym agentem, specjalistą od Regionów Niedostępnych. Jego zadanie jest proste: wkroczyć, wypełnić misję i wrócić. Wie, kiedy działać, kiedy się kryć, kiedy uciekać i kiedy strzelać.

Są jednak miejsca, gdzie żadne zasady nie obowiązują i tylko przemoc daje szansę przetrwania. To tam, na pograniczu Iranu, Pakistanu i Afganistanu Kane spotyka przeciwnika gotowego pchnąć świat ku katastrofie – budzącego grozę, inteligentnego i okrutnego człowieka z zemstą w sercu i krwią na rękach.

Rok szarańczy to wyprawa do dalekiego kraju i pejzaż, którego nikt jeszcze nie oglądał. Misja, dzięki której przyszłość się nie wydarzy. Spotkanie z czystym złem. I wreszcie chwila, w której Kane będzie musiał podjąć decyzję: ratować siebie czy innych.

2. Koniec opowieści, A.J. Finn, Wydawnictwo W.A.B.

Nowy trzymający w napięciu thriller autora bestsellerowej „Kobiety w oknie”!

Błyskotliwa literacka uczta dla wszystkich, którzy kochają sprytnie skonstruowane zagadki.

„Za trzy miesiące nie będzie mnie już wśród żywych. Proszę przyjechać i opowiedzieć moją historię”. Tak brzmi mrożące krew w żyłach zaproszenie od Sebastiana Trappa, pisarza samotnika, twórcy postaci detektywa Simona St. Johna, skierowane do Nicky Hunter, ekspertki w dziedzinie kryminałów, z którą Sebastian od kilku lat koresponduje. Nicky przyjmuje je, zamieszkuje w okazałej rezydencji w San Francisco i powoli zaczyna poznawać historię życia pisarza pod czujnym okiem jego enigmatycznej żony i niezwykle bezpośredniej córki.

Sebastian Trapp jest zagadką. I niewykluczone, że również mordercą… Przed dwudziestoma laty jego pierwsza żona i syn zaginęli, a sprawa do dziś nie została rozwiązana. Czy mistrz kryminału prowadzi zabójczą grę? A jeśli tak, to czy jest skazany na porażkę? Kiedy w stawie z karpiami koi zostaje znaleziony trup, dla wszystkich staje się jasne, że… przeszłość nie odeszła. Ona po prostu czeka.

1. „Celsjusz”, Marc Elsberg, Wydawnictwo W.A.B.

„Celsjusz” – elektryzujący thriller o apokalipsie, która już nadchodzi

Marc Elsberg, mistrz współczesnego thrillera, w swojej najnowszej powieści „Celsjusz” przenosi nas do mrożącej krew rzeczywistości, w której zmiany klimatyczne osiągnęły punkt krytyczny, a ludzkość stoi tak naprawdę na skraju oczekiwanej zagłady. To nie tylko wciągająca opowieść o politycznych spiskach i międzynarodowej intrydze, ale także przestroga przed konsekwencjami naszych działań. Rewelacyjna książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Wojna ekologiczna w pigułce

„Celsjusz” stanowi wzorcowo zrealizowany thriller polityczny, ale również powieść o wojnie ekologicznej. To niesamowicie istotny motyw całości. Autor z niezwykłą precyzją przedstawia nam świat, w którym ekstremalne zjawiska pogodowe mogą stać się codziennością, a zasoby naturalne stanowią źródło na wyczerpaniu. W tle rozgrywa się walka o władzę i wpływy, w której stawką jest przetrwanie ludzkości – przynajmniej takie są prognozy. Elsberg nie unika trudnych pytań i zmusza nas do zastanowienia się nad naszą odpowiedzialnością za stan planety.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img