„Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada” – prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Walka o wolność i prawo do samostanowienia. Historyczne sekrety i polityczne zbrodnie. Wielka opowieść o kulturowych przemianach, a także kameralna powiastka rozpisana na losy indywidualnych postaci. „Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada” to niesamowicie pasjonująca książka, w której sztuka reportażu łączy się z politycznym thrillerem. Książka ukazała się za sprawą starań Wydawnictwa Insignis.

„Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada” niezwykła opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie

Niedawno uciekł z jednego z najbardziej brutalnych reżimów na świecie. Teraz postanawia przedostać się tam z powrotem. Lato, rok 1962. Joachim Rudolph, student, kopie tunel pod Murem Berlińskim. Po drugiej stronie – w Berlinie Wschodnim – czekają dziesiątki mężczyzn, kobiet i dzieci. Ci ludzie gotowi są zaryzykować wszystko, nawet życie, byle stamtąd uciec… Joachim jest zresztą jednym z głównych bohaterów książki „Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada”, w której historyczny przekaz rozpisano w bardzo emocjonujący sposób.

Walka o pamięć, rodzinę i wolność

Wspomniany mężczyzna miał zaledwie pięć lat, gdy alianci podzielili Niemcy. Z rodzinnej wsi zostali wypędzeni przez Sowietów. Ojciec został zamordowany, kobiety z rodziny Rudolphów zgwałcone. Życie Joachima zostało przez to naznaczone olbrzymim piętnem zapisanym w sercu i duszy, co jest widoczne w bardzo wzruszających fragmentach lektury. Helena Merriman, autorka „Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada”, z niezwykłą wrażliwością opisuje codzienne życie, polityczno-obyczajowe rozterki, wskazując na złożoność sytuacji swoich bohaterów.

Historyczna prawda, uniwersalny przekaz

Ta książka to prawdziwa historia najbardziej niezwykłego tunelu ewakuacyjnego wykopanego pod Murem Berlińskim, opowiedziana przez autorkę podcastu BBC Radio 4 (trzy miliony słuchaczy, nagrody Best Radio Podcast oraz Best Moment w plebiscycie British Podcast Awards 2020). Opierając się na setkach godzin wywiadów z ocalałymi i tysiącach stron dokumentów Stasi, Helena Merriman w pasjonujący sposób przedstawia historię splatającą losy genialnej grupy studentów kopiących tunel, czarującej rudowłosej kurierki, amerykańskiej sieci informacyjnej, planującej sfilmować śmiałą ucieczkę, i szpiega Stasi, który zagraża całemu przedsięwzięciu.

Agent Stasi, czyli nieoczywista historia terroru i cierpienia

Merriman zrealizowała niesamowicie wciągająca historię, w której centrum znajduje się również Siegfried Uhse, agent Stasi. Autorka ukazała postać pełną sprzeczności, próbując naszkicować motywacje, dla których dał się zwerbować, jak wyglądał system wartości takich osób, zastanawiając się nad rolą polityki w życiu zwykłych ludzi. „Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada” pozostaje książką, która prowokuje do nieoczywistych refleksji, najważniejszych pytań, będąc zapisem prawdziwej, choć lekko fabularyzowanej historii.

„Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada” – opowieść, która prowokuje

„Tunel 29” to poruszająca opowieść o tym, co się dzieje, gdy ludzie tracą wolność, i o tym, do czego są zdolni, by ją odzyskać. To literatura faktu, która wciąga bardziej niż niejedna powieść sensacyjna.

Helena Merriman autorka książki Tunel 29 to wielokrotnie nagradzana brytyjska dziennikarka, autorka podcastów i prezenterka. Jako dziennikarka BBC relacjonowała wydarzenia z wyjątkowo niebezpiecznych miejsc na świecie, w tym na linii frontu w Libii, a także w Jerozolimie czy Waszyngtonie. Merriman jako reporterka była świadkiem wybuchu powstanie w Kairze, relacjonując także protesty w w Jemenie.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img