Opowieść o radzeniu sobie z traumą, egzystencjalnym cierpieniem, staje się dla twórczyni „Desperatki” podróżą po świecie zbrodni, namiętności, a chyba przede wszystkim – skrywanych sekretów. Alicja Sinicka, uznawana za mistrzynię polskiego thrillera psychologicznego, po raz kolejny nie zawodzi, dostarczając czytelnikom „Desperatkę” – powieść, która z powodzeniem wpisuje się w nurt domestic noir. To duszna, wielowątkowa i pełna napięcia historia, która z pewnością zaskoczy nawet najbardziej doświadczonych miłośników gatunku. Książka kazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Początek mroku – zagadka śmierci Iny
Emocjonalne kajdany, schemat zależności w rodzie, pulsujące namiętności, toksyczne relacje… Wszystko to oddano w najnowszej książce Alicji Sinickiej. Fabuła „Desperatki” koncentruje się wokół tragicznej śmierci Iny Janas, która oficjalnie popełniła samobójstwo. Jej siostra, prawniczka Adela, wraca do rodzinnych Pętlic, by zająć się pogrążoną w żałobie matką oraz uporządkować sprawy po Inie. Jednak Adela nie wierzy w samobójstwo siostry, rozpoczynając tym samym własne śledztwo, które z każdą stroną odsłania coraz mroczniejsze tajemnice rodzinne i zaskakujące wybory Iny. Alicja Sinicka tym samym w prowokujący sposób rzuca nowe światło na relacje między siostrami, naznaczone niegdyś dystansem i rywalizacją.
Psychologiczna głębia i napięcie
Alicja Sinicka doskonale operuje piórem, snując opowieść dwutorowo – poznajemy perspektywę zarówno Adeli, dążącej do prawdy, emocjonalnego wyzwolenia, jak również Iny, której życie przed śmiercią jest stopniowo odkrywane. Autorka z wirtuozowską łatwością przenika do najgłębszych zakamarków psychiki swoich postaci, odsłaniając ich lęki, pragnienia i ukryte traumy. Co więcej, Sinicka nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak zazdrość, kłamstwa, intrygi czy toksyczne relacje, co dodaje powieści psychologicznego realizmu, a także emocjonalnej głębi, w której stopniowo zanurza się czytelnik. Tempo akcji budowanie jest stopniowo, a każdy rozdział kończy się w taki sposób, że zmusza czytelnika do natychmiastowego rozpoczęcia kolejnego.
Domestic noir w zaskakującej formule
„Desperatki” to wybitny przykład domestic noir, gatunku skupiającego się na mrocznych sekretach i zagrożeniach czyhających w pozornie bezpiecznym otoczeniu domowym i rodzinnym. Sinicka z ogromnym wyczuciem wplata w fabułę wątki psychologiczne, ukazując, jak łatwo można się pogubić w świecie pozorów i oczekiwań, oraz jak samotność potrafi rozgościć się nawet wśród najbliższych osób. Autorka stawia pytania o to, jak dobrze znamy ludzi wokół nas, nawet tych najbliższych, a także – co więcej – czy jesteśmy gotowi na poznanie całej prawdy…
Opowieść o traumie i poszukiwaniu prawdy
Powieść Alicji Sinickiej trzyma w napięciu do samego końca, a zakończenie, choć nieprzewidywalne, okazuje się bardzo satysfakcjonujące. Trzeba też jasno wskazać i zauważyć, że „Desperatka” to nie tylko thriller, ale także lustro, w którym czytelnik może się przejrzeć własnemu odbiciu i zastanowić nad własnymi relacjami, ba, ukrytymi aspektami ludzkiej natury. To książka, która wciąga, porusza i pozostawia trwały ślad w pamięci. „Desperatka” to kolejna wybitnie zrealizowana powieść Alicji Sinickiej, która umacnia jej pozycję jako królowej polskiego domestic noir. To pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku, poszukujących mrocznych klimatów, gęstej atmosfery i tajemnic z przeszłości.