Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W Targach weźmie udział blisko 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Targowe wydarzenia, odbywać się będą na trzech scenach, w siedmiu salach, w tym po raz pierwszy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Autorki i autorzy czekać będą na czytelników na stoiskach wydawców.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura oraz Projekt Książka.
Światy Łączone Słowami
Bogaty i różnorodny program wydarzeń Republiki Korei, gościa honorowego tegorocznej edycji targów, pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.
Targi będą wyjątkową okazją by spotkać w jednym miejscu i czasie literackie gwiazdy – twórców, którzy cieszą się wielkim uznaniem koreańskiej i międzynarodowej publiczności. W spotkaniach autorskich wokół bestsellerowych i premierowych publikacji i w sesjach autografów udział wezmą: PARK Sangyoung, CHUNG Bora, JEON Heyjin, KIM Boyoung, dr Victor D. Cha, prof. Ramon Pacheco Pardo, KIM Hoyeon, YEON Somin, SHIN Kyungsook and YUN Jungeun.
O literaturze i historii Korei porozmawiają też eksperci – historycy, literaturoznawcy i tłumacze. Obok spotkania z prof. Ramonem Pacheco Pardo i dr. Victorem Cha „Korea. Nowa historia Południa i Północy” odbędzie się wykład prof. Ewy Rynarzewskiej „Triumf ideologii, przyjaźni, rynku: krótka opowieść o polskim przekładzie literatury koreańskiej” Będzie też rozmowa z tłumaczką prof. Justyną Najbar-Miller o nowej powieści HAN Kang, laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2024, pt. „Lekcje greki”. Dr CHOI Jeongin i Filip Danecki porozmawiają o różnicach kulturowych wyrażonych w języku, w przekładach koreańsko-polskich. Dr LEE Seungik mówić będzie o doświadczeniach historycznych, które zbliżają Koreę i Polskę. Można będzie wziąć udział w wykładzie dr. YOU Changil o podobieństwach i różnicach między myśleniem Koreańczyków i Polaków, czy w panelu dyskusyjnym prof. Ewy Rynarzewskiej, prof. Anny Diniejko-Wąs, prof. Justyny Najbar-Miller i dr CHOI Jeongin „Między nami tłumaczami: o granicach (nie)przekładalności literatury koreańskiej”. Będzie też propozycja dla najmłodszych: warsztaty dla dzieci „Magiczne zabawy z książkami: Zabawa stópkami i Zabawa paluszkami” z Filipem Daneckim.

Po szczegółowe informacje na temat systemowego programu wsparcia tłumaczeń literatury koreańskiej zapraszamy na seminarium zorganizowane przez Koreański Instytut Tłumaczeń Literackich (LTI Korea) i do punktu konsultacyjnego LTI Korea na stoisku Republiki Korei. Zainteresowanych nawiązaniem współpracy z koreańskimi wydawcami zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu B2B „2025 K-Book Market w Warszawie”, organizowanym przez Koreańską Agencję Promocji Branży Wydawniczej (KPIPA). Na spotkania z partnerami z Polski przyjadą przedstawiciele 15 renomowanych koreańskich oficyn, reprezentujących różne profile wydawnicze od beletrystyki, reportażu, biznesu i ekonomii, przez historię, filozofię, edukację, sztukę, materiały do nauki języków obcych, książkę dziecięcą i młodzieżową po książkę obrazkową, powieść internetową i webtoon – link do rejestracji.
Stoisko Republiki Korei zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 135. Można tu będzie spotkać autorów, ekspertów, wydawców i przedstawicieli rządowych instytucji odpowiedzialnych za promocję literatury koreańskiej w świecie, w tym Koreańskiego Instytutu Tłumaczeń Literackich (LTI Korea), Koreańskiej Agencji Promocji Manhwy (약칭: KOMACON) i Koreańskiej Agencji Promocji Branży Wydawniczej (KPIPA). Na stoisku prezentowane będą wystawy, a wśród nich wystawa immersyjna – przedstawiająca literacki most łączący Polskę i Koreę w postaci cytatów z polskich dzieł opublikowanych w Korei i koreańskich dzieł literackich wydanych w Polsce. Można też będzie obejrzeć wystawę Hunminjeongeum, poświęconą koreańskiemu alfabetowi znanemu dziś jako Hangeul, unikalną wystawę koreańskiego designu – produktów codziennego użytku, inspirowanych koreańskim alfabetem oraz wystawę webtoonów. Ponadto, można tu będzie kupić wybrane publikacje koreańskich autorów.
W programie wydarzeń Republiki Korei będą też akcenty artystyczne. Podczas Wieczoru Wystawców odbędzie się koncert Nowe Pansori – unikalna fuzja kultur koreańskiej i polskiej jako efekt współpracy wokalistki i kompozytorki Pansori JANG Seoyoon oraz uznanego polskiego muzyka Rafała Mazura, z udziałem artystów z obu krajów. Na targach można będzie wysłuchać koncertu muzyki współczesnej „Echa Liryczne: Polski Poemat, Koreańskie Brzmienie” z utworami inspirowanymi polską literaturą (kompozytorzy: LEE Sangjun, GIM Youshin; wykonanie: Hashtag Ensemble). W sobotę, 17 maja na targach odbędą się pokazy kulinarne i degustacje znakomitych dań kuchni koreańskiej we współpracy z Daesang Holdings (namiot nr 29 na terenie zewnętrznym przed PKiN). Organizatorzy wystąpienia Korei zaplanowali też wydarzenia poza terenem targów, a wśród nich spotkania z koreańskim kinem. Wieczorne seanse filmowe, od 15 do 18 maja br., odbywać się będą w warszawskim Kinie Muranów.

Pełny program wydarzeń literackich, branżowych i artystycznych Republiki Korei z udziałem zaproszonych twórców, ekspertów i artystów oraz ich sylwetki prezentowane są na stronie targów w sekcji Republika Korei – Gość Honorowy. Udział Republiki Korei w charakterze gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie organizuje Ambasada Republiki Korei i Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.
Italia – zapraszamy na spotkania z literaturą włoską
Program wydarzeń promujący literaturę Włoch – ubiegłorocznego gościa honorowego targów – zainauguruje spotkanie z prof. Giulio Tremontim, byłym ministrem gospodarki i finansów Republiki Włoskiej, prawnikiem, politykiem i parlamentarzystą, wokół książki „Wojna czy pokój”. Z czytelnikami spotka się znakomita pisarka Dacia Maraini – autorka literatury pięknej, poezji, sztuk teatralnych i literatury faktu oraz badaczka kondycji kobiet, której twórczość jest znana i ceniona w kilkudziesięciu krajach. Opublikowana w 2024 roku książka Dacii Maraini Vita mia, wokół której odbędzie się spotkanie, to wydobyta z pamięci relacja ze strasznych i bolesnych lat spędzonych w obozie koncentracyjnym w Japonii, ale też siły nadziei, odwagi i lojalności całej rodziny. Na targach odbędzie się też spotkanie z Sebastiano Giorgim – redaktorem naczelnym popularnego polsko-włoskiego magazynu „Gazzetta Italia” wokół najnowszej książki autora Corte Polacca, wenecjanin w Warszawie, wydanej nakładem wydawnictwa Austeria. Z publicznością Festiwalu Kryminalna Warszawa spotka się Sandrone Dazieri – jeden z najbardziej cenionych włoskich pisarzy i autorów scenariuszy, w tym powieści „Zło, które ludzie czynią” (Wydawnictwo Sonia Draga). W ramach wydarzeń promujących literaturę włoską odbędzie się ponadto spotkanie wydawnictw Scripta Maneant i Manuscriptum „Dzieło Michała Anioła: odkrywanie Kaplicy Sykstyńskiej”.

Stoisko Włoch z ofertą książek włoskojęzycznych, jak również wybranych publikacji w polskim przekładzie znajdzie się w PKiN pod nr 105. Wystąpienie Włoch organizują: Ambasada Włoch w Warszawie, Włoski Instytut Kultury w Warszawie i ITA – Italian Trade Agency. Więcej
Ukraiński Salon Książki i Festiwal SIŁA SŁOWA
Także i w tym roku Ukraina będzie silnie reprezentowana na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. W Ukraińskim Salonie Książki (stoisko nr 136 w Sali Marmurowej PKiN) udział weźmie 28 wydawców a także znani i debiutujący w Polsce autorzy, menedżerowie kultury i dziennikarze. Co wyróżnia ukraińskie powieści graficzne – malopis? Jak brzmi współczesna ukraińska poezja? Jaka jest siła literatury dziecięcej pisanej w czasie wojny? Zapraszamy na rozmowy na żywo z ukraińskimi autorami: poetką Iją Kiwą, ilustratorką i współautorką powieści graficznej Julią Vus oraz pisarką i badaczką literatury dziecięcej Tanią Stus. Równolegle z Ukraińskim Salonem Książki odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu SIŁA SŁOWA. Wśród festiwalowych spotkań poświęconych literaturze ukraińskiej i polskiej Ija Kiwa i Marcin Gaczkowski, porozmawiają o przełomowych zmianach na świecie i o tym, jak język literacki na nie odpowiada. Marichka Paplauskaite i Tomasz Szerszeń rozmawiać będą o tym, jak reportaż literacki i esej odkrywają przed nami świat, pozostający w ukryciu za strumieniem newsów. Krzysztof Czyżewski i Olena Huseinova porozmawiają o pamięci i poezji Victorii Ameliny i Maksyma Kryvtsova. Zapraszamy także na prezentację powieści Kariny Savaryny „Wynik negatywny” oraz szczerą rozmowę o macierzyństwie bez upiększeń poza stereotypami i iluzjami mediów. Organizatorami literackiego wystąpienia Ukrainy na targach są: Ambasada Ukrainy w Polsce, Ukraiński Instytut Książki i Fundacja Historia i Kultura.
Salon Niezależnych Białoruskich Wydawców „Wolna Białoruś”
Swoją obecność zaznaczą także niezależni wydawcy białoruscy skupieni pod szyldem „Wolna Białoruś”. W Salonie Niezależnych Białoruskich Wydawców „Wolna Białoruś” weźmie udział 13 oficyn (stoisko nr 140, Sala Marmurowa PKiN). Odbędą się spotkania autorskie z Aliaksandrem Karnauchawem i Ewą Wieżnawiec, oraz liczne sesje autografów z udziałem białoruskich autorów i promocje nowych tytułów.
Spotkania z Nauką i Konkurs ACADEMIA
To już czwarta edycja targowego projektu „Spotkania z Nauką”, który służy prezentacji wydawnictw ukazujących się nakładem rodzimych uczelni i oficyn naukowych, a w części programowej oferuje spotkania i dyskusje, z udziałem popularyzatorów nauki – ekspertów z wielu dziedzin. Sektor wydawców akademickich i naukowych tradycyjnie zlokalizowany będzie w PKiN, w salach Korczaka i Mikołajskiej. A blok wydarzeń w ramach „Spotkań z Nauką” zainauguruje spotkanie „Język ukraiński w Polsce: integracja, tożsamość i ciągłość kulturowa” z udziałem dr Pawła Lewczuka, autora monografii naukowej „Wielojęzyczność migrantów wojennych z Ukrainy w Polsce”. Autor i goście spotkania porozmawiają o tym, jak zmieniają się zachowania językowe i tożsamość Ukraińców, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Polsce, jaką rolę odgrywa język ukraiński w utrzymywaniu więzi z kulturą i tradycją literacką, a także o tym dlaczego badanie wielojęzyczności ukraińskich migrantów to nie tylko gest naukowy, lecz także kulturowo-dyplomatyczny. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu w Siedlcach zaprosi na spotkanie z prof. Maliną Kaszubą wokół książki „Mocarstwo Putina” a Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego na rozmowę dr. Grzegorza Brydy, autora książki „Cyfrowa socjologia jakościowa” z dr. Markiem Troszyńskim, o tym w jaki sposób sztuczna inteligencja zmienia podejście do pracy naukowej. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego proponuje udział w spotkaniu z dr. Patrykiem Oczko autorem monografii o słynnym studiu filmów animowanych – Nie tylko dla dzieci. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej 1947-2021. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na dyskusję z udziałem prof. dr hab. Ewy Krogulec, geolog, Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego i prof. ucz. dr hab. Agaty Dziewulskiej z UW o wyzwaniach stojących przed nauką wobec problemów współczesnego świata, jakimi są susza i gospodarowanie wodą oraz bezpieczeństwo energetyczne. Odbędzie się też spotkanie wokół książek prof. Bernadetty Darskiej „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” i „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” oraz książki dr Martyny Siudak „Opowiem ci Warmię, opowiem Mazury. Praktykowanie reportażu”, na które zaprasza Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Organizatorem sektora targowego i programowego „Spotkania z Nauką” jest Fundacja Historia i Kultura.
Tradycją drugiego dnia targów jest spotkanie wydawców akademickich i naukowych w związku z uroczystym ogłoszeniem laureatów Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA. Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja wydawców najlepszych publikacji akademickich i naukowych wydanych w formie tradycyjnej książki drukowanej. Tegoroczna 18. edycja konkursu okazała się rekordowa. Eksperckie Jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Zybert, oceniało aż 189 publikacji zgłoszonych przez 71 wydawców. W jednym z nielicznych konkursów, w którym nagradzani są wydawcy, nagrody finansowe i honorowe wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: Nagroda Główna ACADEMIA, Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych oraz Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych. Ponadto przyznawane są honorowe wyróżnienia za opracowanie edytorskie. Konkurs objęty jest patronatem honorowym Magnificencji: prof. dr. hab. Alojzego Z. Nowaka – Rektora Uniwersytetu Warszawskiego i prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zaremby – Rektora Politechniki Warszawskiej. Mecenasem Nagrody Głównej ACADEMIA jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Organizatorami konkursu są: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej i Fundacja Historia i Kultura. Więcej
Premiery, nowości literackie i najciekawsze spotkania
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to świetna okazja by w jednym miejscu spotkać wielu ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Takich okazji będzie mnóstwo. Z publicznością na scenach i w salach oraz na stoiskach wystawców spotkają się znani i cenieni autorzy, m.in.: ks. Adam Boniecki, Jacek Antczak i Hanna Krall, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Grochola, Małgorzata Halber, Aneta Jadowska, Grzegorz Kasdepke i Joanna Rusinek, Rafał Kosik i Wit Szostak, Marek Krajewski, Jolanta Kwaśniewska, Marisa de Lempicka, Stanisław Łubieński, Jul Łyskawa, Marcin Mortka, Juliusz Machulski i Krzysztof Varga, Katarzyna Puzyńska, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Beata Słama, Ziemowit Szczerek, Szczepan Twardoch, Ewa Woydyłło, Jakub Żulczyk, a także postacie znane z mediów czy podcastów: Tomasz Sianecki, Filip Cembala, Krzysztof Pyzia, Małgorzata Halber, Marta Markiewicz, Robert Rutkowski, Monika Sławecka, Artur Górski, Michał Wrzosek, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk.
W spotkaniach udział wezmą również autorzy zagraniczni, m.in. z Hiszpanii, Kolumbii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wolnej Białorusi.
W piątek 16 maja na Scenie wystąpi Lauren Roberts – amerykańska pisarka fantasy romantycznej dla młodych dorosłych. Wizyta w Polsce zbiega się z polską premierą 3. tomu serii „Bezsilna” pt. „Bezwzględna”. Również w piątek, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Instytut Cervantesa z Martą Carnicero Hernanz, katalońską pisarką, autorką powieści „Matrioszki”. Na Targach gościć też będziemy Marisę de Lempicką, która zaprezentuje album poświęcony Tamarze Łempickiej, a w ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa odbędzie się spotkanie z Bédu (Bernard Dumont), belgijskim rysownikiem i scenarzystą, autorem komiksów dla dzieci.

Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” oraz – debiutująca w ubiegłorocznej edycji – Literacka InfluSpace, czyli panele i dyskusje z wiodącymi twórcami Bookmediów.
Dodatkowo zorganizowana zostanie STREFA AUTOGRAFÓW w ramach Festiwalu Literatury Young & New Adult, w której autorki najmłodszego pokolenia podpisywać będą swoje książki. Spotkamy tam m.in. Natalię Antczak, Joannę Balicką, Lenę M. Bielską, Martę Bijan, FortunateEm, Natalię Fromuth, Emilię Jachimczyk, Anetę Jadowską, Julię Kubicką, Martę Łabęcką, Aleksandrę Muraszkę, Aleksandrę Negrońską, Izabellę Nowaczyk, Weronikę Plotę, Agatę Polte, Julię Popiel, Ludkę Skrzydlewską czy Zuzannę Wólczyńską.
Festiwale: Kryminalna Warszawa i Komiksowa Warszawa
Miłośników literatury kryminalnej zapraszamy na Festiwal Kryminalna Warszawa i spotkania ze znakomitymi autorami tego gatunku. Na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w ramach Festiwalu zagoszczą m.in.: Katarzyna Bonda, Krzysztof Bochus, Wojciech Chmielarz, Sandrone Dazieri, Eugeniusz i Beata Dębscy, Krzysztof Domaradzki, Mieczysław Gorzka, Izabela Janiszewska, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Piotr Kościelny, Marek Krajewski, Robert Małecki, Robert Michniewicz, Klaudia Muniak, Zbyszek Nowak, Agnieszka Peszek, Ewa Przydryga, Katarzyna Puzyńska, Maciej Siembieda, Małgorzata Oliwia Sobczak, Bartosz Szczygielski, Jarosław Szczyżowski, Michał Śmielak.
Laureatów tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa poznamy na gali Konkursu w piątek 16 maja.
Mecenasem Grand Prix Festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
Festiwal Komiksowa Warszawa, towarzyszący Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie, to odrębny sektor stoisk z publikacjami (namioty A i B) oraz spotkania i warsztaty z autorami gatunku, a także interesujące wystawy. Festiwal to także program profesjonalny dla twórców i wydawców. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje. Wśród gości tegorocznego Festiwalu znajdą się m.in.: Bédu, Wojciech Birek, Otto Ich, Łukasz Godlewski, Hanne Dewachter i Frederik Hautin, Stanislas Mousse, Marzena Sowa, Miguelanxo Prado, Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki, Wiesław Skupniewicz, Przemysław Kłosin, Michał Śledziński i Marcin Łuczak, Karel Osoha, Krzysztof Owedyk, Tomasz Lew Leśniak i Rafał Skarżycki.
Organizatorem Festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.
Program da dzieci i młodzieży
Wiele literackich atrakcji kierujemy do najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, a także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami. W czwartek i piątek zapraszamy szkolne grupy zorganizowane – czekać na nich będą warsztaty i spotkania przygotowane przez m.in. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Komitet Ochrony Praw Dziecka i Fundację Wolne Lektury.
Zapraszamy również na spotkania autorskie na scenach, m.in. spotkanie z Grzegorzem Kasdepke i Joanną Rusinek, spotkanie z Michałem Rusinkiem, warsztaty z Mikołajem Marcelą, spotkanie z Bogusiem Janiszewskim, Maxem Skorwiderem i Agnieszką Maik, spotkanie z Jarkiem Westermarkiem i Mateuszem Grydlikiem, spotkanie z Arturem Gębką oraz z Kubą Hajkusiem.
W niedzielę w Strefie Autografów swoje książki podpisywać będą Sara, Wiktor, Julia i Andrzej Żyraccy, czyli autorzy popularnej serii „Zaczarowany Świat Sary”.
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” to wyjątkowe wydarzenie, które łączy pokolenia poprzez literaturę i sztukę. W targowy weekend uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wielu interesujących warsztatach i spotkaniach. Festiwal ten to nie tylko spotkania z ulubionymi autorami książek dla dzieci, ale także okazja do rozwijania kreatywności poprzez różnorodne formy artystyczne. To szansa, aby dowiedzieć się więcej o procesie twórczym, zadać pytania o ulubione postacie i odkryć, co inspiruje pisarzy do tworzenia niezapomnianych historii. Z Przemysławem Liputem i Małgorzatą Ruszkowską wyruszymy w niezwykłą wędrówkę po zakątkach stolicy; Zofia Stanecka i Marianna Oklejak opowiedzą o tworzeniu serii „Basia”; wraz z Agatą Garlińską i Filipem Daneckim weźmiemy udział w magicznych zabawach z książkami; z Tomaszem Duszyńskim wyruszymy śladem Zuzy Wróbel na rodzinną grę terenową pełną zagadek i przygód; weźmiemy udział w warsztacie komiksiarskim wraz z Bereniką Kołomycką; wraz z Elizą Piotrowską nauczymy się od Kapibary Barbary sztuki odpuszczania; Marcin Szczygielski i Maria Strzelecka zdradzą nam jaką misję ma Mo – człowiek stworzony przez zwierzęta; na warsztatach z Różą Hajkuś dowiemy się co jest czym i jak działa – czyli poznamy budowę naszego ciała; Magdalena Kiełbowicz opowie nam o nietuzinkowym czarodzieju Marcelim, jego magicznych obowiązkach i marzeniach; Kasia Minasowicz zaprosi nas na warsztat artystyczny „Portret Domu” oraz spotkamy się z mistrzem Józefem Wilkoniem, który zdradzi na czym polega magia ilustracji w książce „Dwoje przyjaciół”.
Norwegia – świętujemy 17 maja!
Na targach świętować będziemy Dzień Konstytucji Norwegii. Z tej okazji Ambasada Królestwa Norwegii oraz NORLA (Norwegian Literature Abroad) zapraszają na literacki program dla dzieci, młodzieży i rodzin. Obchody Święta Konstytucji w sobotę 17 maja, koncentrować będą się wokół opowieści i językowych ciekawostek, a także odkrywania literackiej kultury tego wyjątkowego kraju. Na spotkania z publicznością przyjadą autorzy: Bjørn Rørvik, Per Dybvik i Monika Steinholm. Będą też zajęcia plastyczne i warsztaty plastyczno-teatralne. Zainteresowani dowiedzą się, dlaczego 17 maja jest tak ważny dla Norwegów, a w szczególności dla dzieci. Dzieci przeniosą się tego dnia do Norwegii, posłuchają opowieści o tym radosnym dniu, zobaczą kolorowe pochody dzieci, poznają też kilka norweskich słów i dowiedzą się co robi tego dnia Król Norwegii. Zapraszamy w sobotę 17 maja, od 10:00 do 18:00 do namiotu S (teren zewnętrzny przed Kinoteką).
Dzień Reportażu
Miłośników reportażu literackiego zapraszamy w sobotę do Audytorium w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na spotkania z autorkami i autorami książek-finalistek 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowionej przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy, której współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”.
Patricia Nieto z Aleksandrą Zbroją porozmawiają o książce „Wybrani” (Wydawnictwo ArtRage), Maciej Pisuk i Arkadiusz Gruszczyński o książce „Staniemy się tacy jak on” (Wydawnictwo Cyranka), Andrzej Dybczak i Wojciech Szot o książce „Las duchów” (Wydawnictwo Nisza), Pablo Trincia i Paulina Reiter o książce „Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch” (Wydawnictwo Otwarte), Sam Knight i Emilia Dłużewska o książce „Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość” (Wydawnictwo Czarne).
Miłość i opieka jako ciągła praktyka
Pod takim hasłem zaprezentuje się na Targach Miasto Stołeczne Warszawa. W specjalnie przygotowanym Pawilonie Warszawy (namiot H) znaleźć będzie można interesujące książki, które w różny sposób opowiadają o miłości i opiece, które je analizują i się im przyglądają. Wyborowi książek towarzyszyć będzie program warsztatów, spotkań i instalacji artystycznych. Będą one realizowane przez osoby, dla których miłość i opieka to rodzaj ciągłej praktyki edukacyjnej i artystycznej – opiekowania się, wspierania, wyrażania miłości niekiedy przez walkę o prawa. W sprzedaży dostępne będą również książki nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. W Pawilonie Warszawy na odwiedzających czekać będą dwie bezpłatne publikacje – „Wszystko w moich rękach”, autorstwa Joanny Synowiec (o macierzyństwie) oraz miejski magazyn „Stolica Literatury”.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – recitale chopinowskie i spotkania
Taka okazja zdarza się raz na pięć lat. W roku, w którym odbywa się Konkurs Chopinowski, najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce i jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina planuje prezentację muzyki Fryderyka Chopina w kilku kilkunastominutowych fortepianowych recitalach. Recitale będą się odbywały w Sali Marmurowej wewnątrz Pałacu Kultury i Nauki. Zapraszamy również na zorganizowane przez NIFC spotkania na Scenie Plenerowej, m.in. rozmowę o tym jak wciągnąć dzieci w świat muzyki – z Kasią Walentynowicz i Martą Bacewicz, autorkami książek z serii biografii polskich kompozytorów dla najmłodszych czytelników; spotkanie z Filipem Dowjatem wokół książki fotograficznej „Wdech” dokumentującej XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina oraz spotkanie z Piotrem Mysłakowskim o jego badaniach nad rodziną i otoczeniem Chopina.
Katalog książek online
W tym roku umożliwiliśmy naszym Wystawcom zamieszczenie pięciu wybranych tytułów ze swojej oferty w katalogu MTKW online. Dzięki temu na stronie www.targiksiazkiwarszawa.pl/katalog-online powstał pokaźny zbiór książek, którymi warto się pochwalić, które warto przeczytać – jednym słowem książki najlepsze z najlepszych!
Rynek książki, czyli wydarzenia dla profesjonalistów
Goście branżowi znajdą na majowych Targach ponad 20 spotkań, debat i warsztatów, dla profesjonalistów: wydawców, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy, bibliotekarzy i nauczycieli. Spotkania dotyczyć będą wielu różnorodnych i ważnych zagadnień, m.in. o angielskich wzorach na rynku książki i czy warto je wdrożyć w Polsce; o sztucznej inteligencji w branży wydawniczej i jej roli w tłumaczeniach literackich; o książkach dla dzieci – bez stereotypów; pierwsze podsumowanie prac i dalsze plany Zespołu ds. pola literackiego przy MKiDN; o współpracy na linii tłumacz / redaktor; o dostępności w praktyce wydawniczej; panel o wydawcy jako o agencie autora; panel dyskusyjny o interdyscyplinarnym wymiarze promocji czytelnictwa; pierwszy polsko-niemiecki program fellowship dla wydawców zorganizowany przez Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie i w Warszawie; panel poświęcony relacjom Autor – Wydawca; o roli księgarń w społeczności lokalnej; o sztucznej inteligencji i rewolucji w świecie książek; o tym, jak AI zmienia rynek książki; o roli sztucznej inteligencji w tłumaczeniach literackich; o wolności słowa i nie tylko – rozmowa z białoruskimi wydawcami działającymi w Polsce.

Partnerzy programu branżowego: Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Polska Sekcja IBBY, Ogólnopolska Noc Bibliotek, Komitet Ochrony Praw Dziecka, NielsenIQ BookData.
Nagrody
Podczas Targów poznamy laureatów nagród:
- IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK, której Mecenasem jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS,
- 65. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024,
- 16. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego,
- Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”,
- Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, której Mecenasem jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS,
- Nagród „Nowej Fantastyki”,
- Konkursu ACADEMIA na najlepszą książkę akademicką i naukową, gdzie Mecenasem Nagrody Głównej jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to wiodące w kraju wydarzenie branży wydawniczej.
Dni i godziny otwarcia Targów:
15.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
16.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
17.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
18.05.2025 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00