„Podejrzany X. Pochodna zbrodni” to powieść japońskiego pisarza Keigo Higashino, która zdobyła uznanie na całym świecie. Bestsellerowa książka w zaskakujący sposób łączy elementy kryminału, thrillera psychologicznego i powieści obyczajowej, a jej fabuła osadzona jest w realiach współczesnej Japonii. Książka ukaże się już 12 marca nakładem Wydawnictwa Relacja. Przeczytajcie specjalny fragment książki.

– Był dziś ten nauczyciel? – zapytała Sayoko podczas przerwy.
– Owszem, był – odparła Yasuko. – Przychodzi codziennie, nie?
Sayoko uśmiechnęła się i wymieniła porozumiewawcze spojrzenia z mężem.
– Co, o co chodzi?
– Nic, nic. Rozmawialiśmy wczoraj, że chyba wpadłaś mu w oko.
– Co proszę? – Yasuko odchyliła się na krześle, unosząc w dłoni filiżankę.
– Wczoraj miałaś wolne, prawda? I akurat go nie było. Nie sądzisz, że to dziwne, że przychodzi codziennie, chyba że akurat masz wolne?
– Zwykły zbieg okoliczności.
– Nie wydaje nam się… Prawda? – Sayoko zwróciła się do męża, a on przytaknął z uśmiechem na twarzy. – Obserwujemy to od jakiegoś czasu. Kiedy cię nie ma, nauczyciel nie przychodzi po bento. Mieliśmy podejrzenia od jakiegoś czasu, ale wczoraj się w nich utwierdziliśmy.
– Tyle że, abstrahując od świąt, mam wolne w najróżniejsze dni. To nie tak, że nie ma mnie w jeden konkretny dzień tygodnia.
– Tym bardziej! On mieszka niedaleko ciebie, prawda? Myślę, że obserwuje, kiedy wychodzisz do pracy.
– Ale… Nigdy go nie widziałam, wychodząc.
– Pewnie obserwuje cię z ukrycia. Może przez okno?
– Wątpię, żeby patrzył przez okno.
– No, mniejsza o to. Jeśli faktycznie coś do ciebie czuje, na pewno w którymś momencie to wyzna. Cieszymy się jednak, że dzięki tobie mamy stałego klienta. Twoje doświadczenie z Kinshi-chō zaczyna procentować.
Yasuko uśmiechnęła się gorzko i wypiła resztę zawartości filiżanki. Pomyślała o nauczycielu będącym przedmiotem ich rozmowy.
Nazywał się Ishigami. Zapukała do jego drzwi w dniu, kiedy się wprowadziły. Wtedy też dowiedziała się, że uczył w pobliskim liceum. Był niski i krągły, miał okrągłą, raczej dużą twarz oraz oczy wąskie jak nitki. Jego głowę porastały krótkie, rzadkie włosy, przez co wyglądał na ponad pięćdziesiąt lat, ale mógł być znacznie młodszy.
Nieprzesadnie dbał o swój ubiór, codziennie nosił podobny zestaw ubrań. Tej zimy w jego garderobie królowały brązowe swetry. Gdy przychodził kupić bento, zawsze miał na sobie ten sam płaszcz. Odnosiła wrażenie, że często robił pranie, bo na balkoniku przynależnym do jego mieszkania często suszyła się jakaś odzież. Mieszkał sam i Yasuko podejrzewała, że nigdy nie był żonaty.
Podejrzenie, że mógłby się w niej podkochiwać, wydawało jej się nieprawdopodobne. Mężczyzna był dla niej jak pęknięcie w ścianie, o którego istnieniu wiedziała, ale na które nie zwracała uwagi, bo po prostu nie musiała.
Gdy się mijali, wymieniała z nim uprzejmości. Zdarzało jej się dopytywać go o kwestie związane z zarządzaniem mieszkaniem. Poza tym Yasuko niewiele o nim wiedziała. Bardzo niedawno odkryła, że uczył matematyki. Zobaczyła leżące przed drzwiami jego mieszkania stare, związane sznurkiem podręczniki do tego właśnie przedmiotu.
„Mam nadzieję, że nie zaprosi mnie na randkę”, pomyślała Yasuko. Zaraz potem się jednak uśmiechnęła. Wyobraziła sobie, jak mogłoby wyglądać tego typu zaproszenie padające z ust osoby o tak poważnej aparycji oraz jaką minę by ta osoba zrobiła, spotkawszy się z odmową.
Jak zwykle przed południem w ich lokalu zaczynało się robić tłoczno, a apogeum obowiązków wypadało na dwunastą. Tradycyjnie koło pierwszej ruch zaczął maleć.

„Podejrzany X. Pochodna zbrodni” – mistrzowski wzorzec
Keigo Higashino jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się powieściopisarzy w całej Azji. Jego twórczość przyniosła mu rzesze fanów na całym świecie oraz liczne nagrody literackie. „Podejrzany X. Pochodna zbrodni” to jedna z najgłośniejszych publikacji w dorobku japońskiego twórcy.
W powieści niezwykle istotne są obyczajowe relacje, na których cieniem kładzie się przerażające kłamstwo, a także logika i sztuka dedukcji związana z matematyką. Królowa nauk odgrywa bowiem niebagatelną rolę w poznaniu zbrodniczej intrygi. To mistrzowski wzorzec na literaturę zbrodni, która potrafi zafascynować nawet najbardziej wymagających koneserów gatunku.