„Upiorna opowieść” Petera Strauba to monumentalne dzieło literatury grozy, które na stałe wpisało się do kanonu gatunku. Nieoczywista powieść, wydana po raz pierwszy w 1989 roku, do dzisiaj zachwyca i przeraża czytelników swoją złożoną fabułą, misternie skonstruowaną atmosferą i głębokim wniknięciem w ludzką psychikę. Straub, mistrz suspensu i niepokoju, w swojej powieści wykorzystuje szereg technik literackich i psychologicznych, aby stworzyć niezapomniane doświadczenie lektury. Książka, która zdaniem wielu znawców tematu jest jedną z najwybitniejszych powieści grozy XX wieku, ukazała się ponownie za sprawą Wydawnictwa Vesper.

Mistrzowskie budowanie napięcia
Horror Strauba to wspaniale skonstruowana meta-opowieść, w której autor w wirtuozerią bawi się konwencją i motywami zaczerpniętymi z twórczości takich pisarzy jak Henry James, Washington Irving, Bram Stoker, Artur Machen, M.R. James, Edith Wharton czy Nathaniel Hawthorne, tworząc w efekcie spójne, wielowymiarowe arcydzieło literackiego horroru. Jednym z kluczowych elementów, które czynią „Upiorną opowieść” tak poruszającą, jest mistrzowskie budowanie napięcia. Straub stopniowo dawkuje informacje, odkrywając przed czytelnikiem kolejne warstwy tajemnicy i niepokoju. Autor doskonale operuje niedopowiedzeniami i sugestiami, pozostawiając wiele miejsca dla wyobraźni czytelnika. „Moim zamiarem nie było w żadnym razie to, aby opisać, jak można poskromić lęki. Chciałem jednak, aby to była historia, która zainspiruje do takich poszukiwań… Użyłem do tego wielu różnych środków” – deklaruje autor. Ta filozofia doskonale oddaje atmosferę powieści, w której poczucie zagrożenia i niepewności nieustannie narasta, stając się istotną częścią „Upiornej opowieści”.
Medium, czyli w poszukiwaniu znaczeń
„Upiorna opowieść” to wyjątkowa, literacka podróż do zakamarków podświadomości, w poszukiwaniu znaczeń, symboli, metafor… Straub zabiera nas w absolutnie hipnotyczną wędrówkę. Stany Zjednoczone, lata siedemdziesiąte XX wieku. W Milburn, niewielkim miasteczku w stanie Nowy Jork, działa Stowarzyszenie Chowder. Tworzy je grupa starszych panów, przyjaciół, którzy spotykają się, by opowiadać sobie historie – niektóre prawdziwie, inne zmyślone, wszystkie przerażające. Jednak echa przeszłości domagają się sprawiedliwości – jedna z opowieści wraca, by ich prześladować. Opowieść o czymś, co zrobili dawno temu. Opowieść o tragicznym błędzie, przerażającym wypadku. Nad Milburn nadciąga nadnaturalna, gęstniejąca z każdym dniem groza… „Trudno zaprzeczyć, że jeśli w czyjejś przeszłości pojawiają się historie z zamkniętymi na klucz pokojami, złowieszczymi piwnicami i skrzypiącym, mrocznym strychem, to… tak, to może być głęboko determinujące doświadczenie” – deklaruje autor, zapraszając tym samym do nieoczywistej lektury.
Wykorzystanie archetypów i motywów literackich
Straub w swojej powieści sięga po bogaty zestaw archetypów i motywów literackich, które od wieków budzą lęk i fascynację. W „Upiornej opowieści” znajdziemy odniesienia do klasycznych motywów gotyckich, takich jak nawiedzone domy, duchy i mroczne sekrety z przeszłości. Autor czerpie również inspirację z twórczości H.P. Lovecrafta, eksplorując tematykę kosmicznego horroru i nieznanych sił, które wymykają się ludzkiemu rozumieniu. Amerykański literat realizuje tym samym powieść wysublimowaną, z niespieszną akcją, która bardziej przeraża samym klimatem, atmosferą niż krwawymi opisami i nagłymi zwrotami akcji.
Psychologiczna głębia postaci
„Upiorna opowieść” to nie tylko historia o duchach i potworach, ale przede wszystkim studium ludzkiej psychiki. Straub z niezwykłą precyzją portretuje swoich bohaterów, ukazując ich lęki, obsesje i traumy. Autor bada, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i jak ludzkie wybory mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji. Peter Straub przyznaje: „Literatura grozy, obecnie w fazie rozkwitu, prawdziwej ekspansji i coraz większego wyrafinowania, może być dla nas również pewnym… zobowiązaniem. Za sprawą horrorów możemy sobie uświadomić, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają konkretne wydarzenia, miejsca, sytuacje, a przede wszystkim emocje, które czasem ignorujemy albo staramy się ignorować…”. I trzeba przyznać, że właśnie ta myśl przewija się przez całą powieść, podkreślając, że największe zagrożenie kryje się w ludzkiej naturze.
Kreowanie atmosfery grozy – zasady „Upiornej opowieść”
Straub w „Upiornej opowieści” kładzie ogromny nacisk na kreowanie atmosfery grozy. Autor z niezwykłą dbałością o szczegóły opisuje mroczne scenerie, budując poczucie klaustrofobii i izolacji. Straub wykorzystuje również sugestywne opisy dźwięków i zapachów, aby pobudzić zmysły czytelnika i spotęgować uczucie niepokoju. „Upiorna opowieść” to nie tylko opowieść o duchach, ale również głęboka metafora natury człowieka. Straub wykorzystuje konwencję horroru, aby poruszyć uniwersalne tematy, takie jak przemijanie, śmierć i ludzka kondycja. Powieść skłania do refleksji nad naturą zła, granicami ludzkiego poznania i siłą pamięci.
Nie da się ukryć, że „Upiorna opowieść” Petera Strauba to arcydzieło literatury grozy, które zachwyca swoją złożonością, głębią i mistrzowskim warsztatem pisarskim. Straub w swojej powieści wykorzystuje szereg technik literackich i psychologicznych, aby stworzyć niezapomniane doświadczenie lektury. Powieść do dziś pozostaje jednym z najważniejszych dzieł gatunku i inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy.