Najlepsze polskie książki kryminalne oraz sensacyjne z 2024 roku

UDOSTĘPNIJ

Opowieści spod znaku zbrodni – namiętności, kłamstwo, zakazane uczucia, śmiertelne wykroczenia… Rok 2024 był niezwykle bogaty w literaturę kryminalną i sensacyjną. Autorzy z całego świata dostarczyli czytelnikom mnóstwo emocji, zagadek i trzymających w napięciu historii. Jednak jakie polski książki wzbudziły naszą szczególną uwagę? Przedstawiamy subiektywny wybór redakcji z najciekawszymi powieściami, które ukazały się w minionym roku!

10. Sara Antczak, „Obława”, Wydawnictwo Filia

Polowanie czas zacząć – „Obława”, najnowsza powieść Sary Antczak!

Trzy lata temu Laura „Strzała” Strzałkowska straciła wszystko. Teraz wraca do Polski, by zmierzyć się z przeszłością i wystartować w „Tatrzańskim Kacie” – najtrudniejszym triathlonie na świecie. Zamierza udowodnić wszystkim, że jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Jednak gdy podczas wyścigu zaczynają ginąć kolejni zawodnicy, walka o zwycięstwo zmienia się w walkę o przetrwanie.

Śmierć dogoni cię pierwsza…

Sara Antczak (ur. 1992) wrocławianka, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Za wydaną w 2021 roku „Linę” otrzymała wyróżnienie jury oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady. Autorka thrillerów „Gra”(2022) i „Kara” (2023). Prawa do ekranizacji obu powieści zostały sprzedane.

9. Wojciech Wójcik, „Piąty akt”, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dawne tajemnice rzucają długie cienie… wyjątkowy thriller Wojciecha Wójcika!

Grupa studentów Akademii Teatralnej przygotowuje przedstawienie dyplomowe. Motywem przewodnim jest życiorys wybitnej aktorki Niny Seneki, która jako młodziutka dziewczyna wykonywała wyroki śmierci na hitlerowskich kolaborantach. I kiedy wydaje się, że prapremiera w Teatrze Stołecznym zakończy się sukcesem, pod sam koniec przedstawienia, podczas sceny likwidacji szmalcownika w kawiarni Kolorowa, wzburzona Seneka opuszcza widownię. Nieco później wstrząśnięci studenci znajdują w garderobie zwłoki Joanny Burzyńskiej, autorki scenariusza.

Sztuka spada z afisza, a miesiące pracy młodego zespołu idą na marne. Wanda, odtwórczyni głównej roli, postanawia poznać prawdę o Senece. Co wydarzyło się w 1943 roku w Kolorowej? Kim był szmalcownik? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywają taśmy starych filmów? Odpowiedzi kryją się w treści dodatkowego, piątego aktu. Problem w tym, że w scenopisie są tylko cztery. Jedyną wskazówką są zamówione przez Burzyńską dekoracje…

Wojciech Wójcik – urodził się w 1981 roku w Warszawie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego przez pewien czas zajmował się dziennikarstwem sportowym. Od kilku lat pracuje jako urzędnik w administracji rządowej. Interesuje się sportem – głównie piłką nożną i baseballem – oraz turystyką górską i żeglarstwem. W wolnych chwilach podróżuje rowerem po Podlasiu.

8. Katarzyna Wolwowicz, „Piekło”, Wydawnictwo Zwierciadło

„Piekło”, czyli nowa powieść Katarzyny Wolwowicz!

Wycieńczona psychicznie Olga wraca do pracy po zmierzeniu się z najbardziej emocjonalnym wydarzeniem w swoim życiu. Na własnej skórze przekonała się, że najważniejszą wartością na świecie jest zdrowie i życie własnego dziecka…

Razem ze swoją policyjną ekipą rozpoczyna śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego z „Gazety Wrocławskiej”, który jak wszystko na to wskazuje, prowadził w Jeleniej dochodzenie. W tym samym czasie do komendanta Artura Michalika zgłasza się mieszkające w Jeleniej Górze białoruskie małżeństwo.

Zrozpaczeni rodzice błagają o pomoc, przekonani o tym, że ich córka została otruta w wyniku okrutnej politycznej rozgrywki. Jednak szybko okazuje się, że chorych dzieci jest znacznie więcej, a oddział pediatrii zostaje niespodziewanie zamknięty.

Prowadzone śledztwa ujawniają coraz nowsze fakty, tyle że nic do siebie nie pasuje… I co z chłopcem, który kilka lat temu ciężko zachorował na raka? Czy to prawda, że rodzic, by ocalić swoje dziecko, jest w stanie zrobić absolutnie wszystko? Nawet zbratać się z samym diabłem?

Katarzyna Wolwowicz – ur. w 1983 roku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Stosunki Międzynarodowe na Akademii Ekonomicznej (teraz Uniwersytet Ekonomiczny),studiów magisterskich na kierunku Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej ( obecnie Uniwersytet Humanistycznospołeczny ) oraz studiów podyplomowych na kierunku Mediacje w Biznesie w Wyższej Szkole Bankowej. Pracowała jako stewardesa w liniach lotniczych, instruktor fitness (po fakultecie Instruktora Sportu i Rekreacji na AWF we Wrocławiu),ekonomistka, przedstawiciel medyczny oraz psycholog.

7. Anna Sokalska, Mokosz, Wydawnictwo Świat Książki

W każdej prawdzie jest ziarno kłamstwa. Opowieść o zbrodni, dawnych mitach, współczesnych lękach… oto „Mokosz”, Anny Sokalskiej!

Stroniąca od ludzi, młoda kobieta zostaje podejrzaną w sprawie o zabójstwo męża – odnoszącego sukcesy przedsiębiorcy. Nieliczne osoby, które ją znają, wystawiają jej sprzeczne świadectwa; niektórzy twierdzą nawet, że jest wiedźmą gotową posunąć się do wszystkiego, inni, że miała doprowadzić małżonka do szaleństwa i samobójstwa swoimi licznymi romansami.

Badający jej sprawę przekupny prokurator powoli ulega tajemniczemu urokowi małomównej kobiety i zaczyna gubić się w licznych wersjach prawdy.

Anna Sokalska – Wrocławianka, z wykształcenia radczyni prawna, obecnie powieściopisarka oraz pisarka związana z branżą gier wideo. W swoich opowieściach koncentruje się na kreśleniu wiarygodnych, przejmujących postaci kobiet, wykorzystuje wątki słowiańskie w nieoczywisty sposób, a w opisywaną rzeczywistość wplata przebłyski magii i nadnaturalnej tajemnicy.

6. Marek Krajewski, „Ostatni pisarz, Wydawnictwo Znak

Bestsellerowy twórca – Marek Krajewski, autor nagradzanych powieści kryminalnych, zaskakuje w futurystycznej, dystopijnej odsłonie.

Wrocław 2079. Kim jest ciemna inteligencja? Zaskakujący cyberkryminał.

Pod koniec dwudziestego pierwszego wieku zbrodnia ma się doskonale. Do starego policjanta wraca sprawa, która położyła się cieniem na całej jego karierze. W miejscach publicznych, na oczach innych, dochodzi do brutalnych, krwawych morderstw. Ofiary łączy profesja. Winny skutecznie ukrywa się za tworami sztucznej inteligencji.

Labirynty wrocławskiego metra i zakamarki blokowisk, najwyższe piętra drapaczy chmur i zapomniane gabinety uniwersytetu. Święte języki i bezduszne algorytmy. Jak w świecie zdominowanym przez technologię odkryć tajemniczego mordercę – mistrza mistyfikacji?

Marek Krajewski – polski pisarz, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki.

Z wykształcenia filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 roku składa się dotychczas sześć tomów: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau” oraz „Głowa Minotaura”.

5. Anna Kańtoch, Czeluść, Wydawnictwo Powergraph

Czasem jeden błąd młodości kosztuje całe życie – nieoczywista opowieść spod znaku zbrodni, której autorką jest Anna Kańtoch!

Wolno zapadający zmrok, wysokie urwisko i lodowata toń wody. Zakazany alkohol, pierwsze namiętności ciała i tragedia, która położy się cieniem na życiu kilku osób.

Pozostawione ślady giną w mrokach pamięci Agnieszki, a podświadomość zaciera granice tożsamości. Co jest prawdą, a co jedynie wyrzutem sumienia? Rzeczywistość zaś nie przynosi ukojenia.

Aby rozwiązać zagadkę czerwcowej nocy w kamieniołomie, musimy się zanurzyć w czeluść najmroczniejszych zakamarków niepamięci. Misterna konstrukcja powieści przez ciemność wspomnień bohaterki, powidokami jej pierwszej miłości, prowadzi nas do odkrycia tajemnicy sprzed lat. Anna Kańtoch niedoścignienie buduje literacką zagadkę życia pisarki i sprawia, że po skończeniu ostatniej strony, chcemy natychmiast przeczytać Czeluść raz jeszcze.

Anna Kańtoch – ur. 1976, z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska (2016),jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Wiara (2017) otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.

4. Robert Michniewicz, Dolina szpiegów, Wydawnictwo Czarna Owca

Dolina szpiegów to opowieść o walce wywiadów, bohaterstwie, zdradzie i miłości, która rozgrywa się w cieniu terroru i nieustającego zagrożenia. Wyjątkowa propozycja, której autorem jest Robert Michniewicz

Rok 1944. Świat ogarnięty wojną. Kapitan Abwehry, Carl von Wedel, pracujący dla polskiego wywiadu, trafia na ślad groźnego niemieckiego agenta działającego na terenie Wielkiej Brytanii. Wysłany do tajnej szkoły wywiadu w Zakopanem, odkrywa ukryte archiwum Abwehry.

W londyńskim Sztabie Naczelnego Wodza zapada decyzja o zdobyciu ważnych dokumentów. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig, w którym cichociemni rywalizują z hitlerowskimi służbami bezpieczeństwa, podejrzewającymi von Wedla o współpracę z aliantami.

Czy operacja komandosów ma szansę powodzenia? Czy Polacy są skazani na porażkę?

Robert Michniewicz – Były oficer polskiego wywiadu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w Polskiej Akademii Nauk.

W 1984 roku jako jeden z prymusów ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych. W polskim wywiadzie przepracował 23 lata, z czego 11 lat działał za granicą. Realizował zadania wywiadowcze na Bliskim Wschodzie, w Ameryce i Europie. W 2006 roku w stopniu podpułkownika przeszedł na emeryturę.

3. Anna Potyra, „Ofiara”, Wydawnictwo Zysk i S-ka

„Ofiara”, najnowsza powieść Anny Potyry, to brawurowa powieść sensacyjna, w której zbrodnia na duszy łączy się z realnym niebezpieczeństwem…

Żeby zdążyć, trzeba zanurzyć się w mroki przeszłości…

Ewa Karpińska i Tomasz Branicki mają za sobą burzliwą przeszłość. Kiedyś łączył ich płomienny romans, niestety gorące uczucie nie przetrwało próby, jakiej zostali poddani. Ich związek rozpadł się. Zostały po nim żal, tęsknota i wiele niewypowiedzianych słów.

Teraz okazuje się, że to nie wszystko. Jest jeszcze Anastazja, ich nastoletnia córka, która właśnie została uprowadzona dla okupu. Ewa w swojej desperacji zwraca się z prośbą o pomoc do Tomasza. Były komandos jest jedyną osobą, która ma wystarczające umiejętności i doświadczenie, by wyrwać dziewczynę z rąk porywaczy. Tomasz bez chwili wahania rzuca wszystko i staje u boku Ewy, by stoczyć walkę o najwyższą możliwą stawkę.

Szybko okazuje się, że nic w tej sprawie nie jest tym, na co wygląda. Aby dotrzeć do Anastazji, Ewa i Tomasz muszą dotrzeć do samego jądra mrocznych tajemnic sprzed lat. Zrobią wszystko, żeby uratować córkę. Czy zdążą?

Anna Potyra – urodzona w 1982 roku w Warszawie, pisarka, autorka kryminałów i książek dla dzieci, z wykształcenia anglistka. Pasjonatka jeździectwa. Jej debiutancka powieść „Pchła” zdobyła wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile w konkursie dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2019.

2. Tomasz Duszyński, „Grzesznik ze Strehlen”, Wydawnictwo SQN

Grzesznik ze Strehlen to nowa odsłona cyklu kryminałów retro Glatz, których autorem jest niezastąpiony Tomasz Duszyński.

Porwanie córki lokalnego przedsiębiorcy to dopiero początek intrygi, która odsłoni mroczne sekrety przeszłości. Czy Wilhelm Klein, znany śledczy, zdoła rozwikłać zagadkę, która łączy przeszłość z teraźniejszością.

1925 rok. Strzelin. Lokalna policja prosi doświadczonego śledczego Wilhelm Kleina o wsparcie w odnalezieniu porwanej młodej kobiety. Sprawa kończy się zaskakująco szybko i szczęśliwie. Zupełnie jakby taki właśnie był plan porywaczy… Klein dowiaduje się, że przed laty w tych okolicach zaginęło kilka dziewczyn mniejszości czeskiej, które nie doczekały się szczęśliwego powrotu do domu. Chcąc zbadać sprawę zaczyna wnikać w sieć układów, tajemnic i grzechów.

Tomasz Duszyński – dziennikarz (pracował w RMF FM i Radiu Aplauz),pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk. Współtwórca wrocławskiego Tramwaju Gwiazd – wyjątkowego projektu wrocławskiej, ruchomej alei gwiazd, do której zapraszane były gwiazdy filmowe, muzyczne i sportowe.

Debiutował zbiorem opowiadań „Produkt uboczny”. Od tamtej pory opublikował kilka powieści i kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki. Jest także autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz legend związanych z regionem, w którym mieszka. http://

1. Ryszard Ćwirlej, „Na trwogę bije dzwon”, Wydawnictwo Agora

„Na trwogę bije dzwon” – początek przygód Antoniego Fishera – rewelacyjne otwarcie cyklu Ryszarda Ćwirleja

Opowieść nasycona zbrodnią, politycznymi spiskami, obyczajowymi demonami zapisanymi w etnicznych różnicach mieszkańców Wielkopolski… Oto „Na trwogę bije dzwon” – pełna intryg i zwrotów akcji powieść mistrza kryminału osadzona na przełomie 1938 i ’39 roku, gdy nad Polską wisi ciemne widmo wojny…

Nadkomisarz Antoni Fischer, bystry i doświadczony śledczy z Poznania, wraz ze swoimi współpracownikami staje przed zadaniem rozwikłania sprawy brutalnego morderstwa kierownika szkoły Eckerta i jego rodziny. Zaintrygowani? A to dopiero początek historii zapisanej w pierwszym tomie zupełnie nowego cyklu, który ukazał się za sprawą Wydawnictwa Agora.

Ryszard Ćwirlej w swojej najnowszej powieści przenosi nas do Poznania lat 30. XX wieku, ale także mniejszych miejscowości i wiosek w okolicach Szamotuł. Atmosfera napięcia, wzrastającego zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec oraz skomplikowanych relacji między Polakami a Niemcami stanowi tło dla intrygującej zagadki kryminalnej.

Autor z niezwykłą precyzją odtwarza kulturowy klimat Wielkopolski, gdzie różnice kulturowe i etniczne są szczególnie widoczne. To nie tylko tło historyczne, ale także integralna część fabuły, wpływająca na relacje między bohaterami i przebieg śledztwa.

Ryszard Ćwirlej – skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1995 roku reporterem i dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Wykładowca na Wydziale nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img