Bestsellerowa seria książek „Wehikuł czasu” publikowana przez Dom Wydawniczy Rebis to niezwykła kolekcja powieści, które przenoszą czytelnika w najbardziej odległe zakątki wyobraźni. Legendarni autorzy, choćby Arthur C. Clarke, Harry Harrison czy Frank Herbert stawiają przed nami fundamentalne pytania o naturę człowieka, przyszłość naszej cywilizacji oraz granice poznania. Każda z książek to wyjątkowa przygoda, która pozostawia trwały ślad w umysłach czytelników. Oto najciekawsze historie spod znaku science-fiction!
„Wehikuł czasu” – klasyka science-fiction w wyjątkowej formie
Seria „Wehikuł czasu” to niezwykła podróż przez literacką galaktykę powieści spod znaku fantastyki naukowej. Czy ludzie to jedyny inteligentny gatunek we wszechświecie? Co sprawia, że pragniemy nieśmiertelności? Klonowanie, eutanazja, tworzenie hybryd, badanie sztucznej inteligencji… Oto pytania i tematy, nad którymi zastanawiają się najwybitniejsi twórcy literatury science-fiction. „Wehikuł czasu” to zbiór unikalnych powieści, które na długo pozostaną w pamięci czytelników. Jeśli szukasz inteligentnej rozrywki i chcesz poszerzyć swoje horyzonty, koniecznie sięgnij po książki z tej serii.
Oto perełki z cyklu „Wehikuł czasu”, które zdecydowanie warto poznać
„Kwiaty dla Algernona” – umysłowe szaleństwo
Wzruszająca historia o mężczyźnie z upośledzeniem umysłowym, który dzięki eksperymentalnej operacji zyskuje geniusz. Jednak wraz z rosnącą inteligencją zaczyna dostrzegać kruchość ludzkiego życia i nieuchronność upływu czasu…
Tekst wyróżniono najważniejszymi nagrodami w świecie science fiction: Hugo (opowiadanie) i Nebula (powieść). Ponadczasowa opowieść została sprzedana w ponad 5 milionach egzemplarzy, przetłumaczona na 27 języków, wydana w ponad 30 krajach.
Książka doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie. Refleksyjne, pozbawione moralizatorstwa dzieło, które dotyka wyjątkowych, egzystencjalnych tematów.
Książkę znajdziecie w tym miejscu
„Odyseja kosmiczna 2001” – podróż na kraniec kosmosu
To niesamowita opowieść o odwiecznym pragnieniu ludzkości dotyczącym eksplorowania wszechświata, ale też o reakcji wszechświata na ludzkość oraz o niszczącej rywalizacji ludzi z innymi inteligentnymi bytami.
Kultowa książka science fiction, która przenosi czytelnika w kosmiczną podróż, gdzie spotyka tajemniczy monolit i stawia pytania o pochodzenie człowieka i sens istnienia. Scenariusz Clarke’a i Kubricka do kultowego filmu „Odyseja kosmiczna 2001” nominowano do Oscara.
Arthur C. Clarke (1917-2008) – autor ponad 60 książek, klasyk literatury SF i wizjoner, który przewidział m.in. powstanie satelitów telekomunikacyjnych i stacji kosmicznych. Publikował od początku lat 50. XX wieku, a już w 1953 r. ukazał się jego bestsellerowy „Koniec dzieciństwa”. Zdobył wszystkie najważniejsze nagrody w dziedzinie literatury science fiction: Hugo, Nebula, Nagrodę Campbella, Nagrodę Locusa i Nagrodę Jupitera,
Książkę znajdziecie w tym miejscu
„Ostatni brzeg” – nuklearne piętno człowieka
Powieść o następstwach globalnej wojny nuklearnej. Osadzony w australijskich realiach początku lat 60. ubiegłego wieku, głęboko posępny przejmujący, posępny utwór uchodzi za najbardziej wymowne ostrzeżenie przed konfliktem atomowym.
Dystopijna wizja przyszłości, w której globalna katastrofa zredefiniowała sposób postrzegania świata przez ludzi. Książka Zawiera przerażającą wizję pozornie normalnego, lecz naznaczonego piętnem śmierci świata, mającego odejść w niebyt wskutek promieniowania nadciągającego z martwej półkuli północnej.
Absolutnie wyjątkowa historia, w której refleksja nad człowieczeństwem łączy się z cywilizacyjnymi zagrożeniami.
Książkę znajdziecie w tym miejscu
„Wieczna wojna” – groza niezmiennej wojny
Znakomita powieść należąca do kanonu literatury SF. Łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę…
Poruszająca opowieść o żołnierzu, który bierze udział w długotrwałej wojnie międzygatunkowej. Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami. Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.
Autor w sugestywny sposób przedstawia koszmar wojny i jej wpływ na psychikę człowieka.
Książkę znajdziecie w tym miejscu
„Folwark zwierzęcy” – alegoryczny świat bestii
Opowieść o grozie wojny, systemowej niewoli, poszukiwaniu wolności i sensu… „Folwark Zwierzęcy” Orwell nazwał bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc, a prosta forma kryje uniwersalną wymowę.
W momencie publikacji odczytywany był jako alegoria sowieckiego totalitaryzmu. Od 1945 roku przesłanie książki pozostaje wciąż przerażająco aktualne… Klasyczna satyra polityczna, która krytykuje totalitaryzm i ukazuje niebezpieczeństwo rewolucji, która zamiast prowadzić do lepszego świata, rodzi nowe formy opresji.
Genialne dzieło Orwella można przy tym odczytywać na wielu płaszczyznach: pozornie jest to satyra na rewolucję październikową i fundamentalny konflikt Stalina z Trockim, zarazem można je rozumieć jako mroczną, metaforyczną opowieść o ludzkiej niedoskonałości i niezmiennych prawach historii.
Książkę znajdziecie w tym miejscu
„Poczwarki” – genetyczna rewolucja na wyjątkową skalę
Co stanowi istotę człowieczeństwa? W jaki sposób zdefiniować ludzki genotyp? Czy każdy z nas zdolny jest do metamorfozy w bestię?
„Poczwarki” to postapokaliptyczna opowieść o mutacjach genetycznych w zrujnowanym świecie, ukazująca, jak daleko może się posunąć ludzka społeczność, aby się pozbyć odmieńców. Ojciec Davida Strorma nie może ścierpieć nadnaturalnie wielkich koni Angusa Mortona, które nazywa bluźnierstwem przeciwko naturze. Nie zdaje sobie sprawy, że jego własny syn, jego kuzynka Rosalind oraz ich przyjaciele mają niewidoczną aberrację, która określa ich jako mutantów.
Jednak w miarę jak David i Rosalind dorastają, coraz trudniej jest ją ukrywać przed starszymi wioski. Wkrótce stają przed wyborem: czekać, aż zostaną zdemaskowani i zabici, lub uciec na przerażające, dzikie Pustkowia…
Książkę znajdziecie w tym miejscu
„Żelazny sen” – demony totalitaryzmu w świecie wyobraźni
Czy Adolf Hitler mógłby zdobyć Nagrodę Hugo? Prowokująca i bezkompromisowa powieść autora, który według Asimova „przejawiał nieustanną odwagę bycia odmiennym”.
Wielką Republikę Heldonu otacza zewsząd morze zepsucia. Feric Jaggar, młody patriota owładnięty obsesją czystości rasy, wraca z sąsiedniego kraju do ojczyzny. Podporządkowuje sobie lokalną partię na południu, otacza się oddziałami osiłków i bezwzględnie sięga stopniowo po władzę w kraju – wszystko po to, aby pokonawszy najbliższych sąsiadów, ocalić go przed majaczącym na wschodzie złowieszczym imperium Zindu i rządzącymi nim Dominatorami.
Brzmi to znajomo? Przypomina historię jednego z europejskich państw i jego przywódcy? Jeśli tak, to słusznie, bo i autor zawartej tu historii jest znajomy, choć jego losy potoczyły się inaczej niż w rzeczywistości…