„Na trwogę bije dzwon” – początek przygód Antoniego Fishera – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Opowieść nasycona zbrodnią, politycznymi spiskami, obyczajowymi demonami zapisanymi w etnicznych różnicach mieszkańców Wielkopolski… Oto „Na trwogę bije dzwon” – pełna intryg i zwrotów akcji powieść mistrza kryminału osadzona na przełomie 1938 i ’39 roku, gdy nad Polską wisi ciemne widmo wojny…

Nadkomisarz Antoni Fischer, bystry i doświadczony śledczy z Poznania, wraz ze swoimi współpracownikami staje przed zadaniem rozwikłania sprawy brutalnego morderstwa kierownika szkoły Eckerta i jego rodziny. Zaintrygowani? A to dopiero początek historii zapisanej w pierwszym tomie zupełnie nowego cyklu, który ukazał się za sprawą Wydawnictwa Agora.

Wielkopolska na przełomie epok

Ryszard Ćwirlej w swojej najnowszej powieści przenosi nas do Poznania lat 30. XX wieku, ale także mniejszych miejscowości i wiosek w okolicach Szamotuł. Atmosfera napięcia, wzrastającego zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec oraz skomplikowanych relacji między Polakami a Niemcami stanowi tło dla intrygującej zagadki kryminalnej. Autor z niezwykłą precyzją odtwarza kulturowy klimat Wielkopolski, gdzie różnice kulturowe i etniczne są szczególnie widoczne. To nie tylko tło historyczne, ale także integralna część fabuły, wpływająca na relacje między bohaterami i przebieg śledztwa.

Szpiegostwo w wydaniu Ćwirleja

Jednym z najmocniejszych elementów powieści jest wątek szpiegowski. Ćwirlej umiejętnie łączy elementy thrillera politycznego z klasycznym kryminałem. Intrygi, podwójne agentury, a także walka o wpływy na politycznej arenie nadają powieści dynamiczny charakter. Autor nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak kolaboracja czy działalność niemieckich służb specjalnych na terenie Polski. Istotna jest jednak także sprawa kryminalna. Ktoś, kto dopuścił się makabrycznej zbrodni na rodzinie, wyraźnie czegoś szukał, a motyw jest bardziej zawiły, niż początkowo się wydaje. Tragiczna zbrodnia w małej wsi wstrząsa całą społecznością, a Fischer musi szybko znaleźć winnych, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Antoni Fischer – narodziny legendy

„Na trwogę bije dzwon” to początek nowej serii z komisarzem Antonim Fischerem w roli głównej. Fischer to postać niezwykle barwna, inteligentna i odważna. Autor stopniowo odsłania przed czytelnikiem jego przeszłość, motywacje i charakter. Fischer to nie tylko doskonały śledczy, ale także człowiek o wielu twarzach, zmagający się z własnymi demonami, dla którego ważny jest jednak rozum i serce, odpowiedzialność, poczucie stabilności, swoisty, poznański sznyt związany z elegancją i honorem. Na tle rosnących niepokojów i napięć między Polską a Niemcami, Fischer i jego ekipa muszą działać szybko i zdecydowanie, zanim polityczne intrygi i osobiste wendety przechylą szalę na stronę wojennego chaosu

Diamenty i morderstwo – klasyczna zagadka kryminalna

Na pierwszy plan wysuwa się klasyczna zagadka kryminalna: kradzież drogocennych diamentów i brutalne morderstwo. Ćwirlej umiejętnie buduje napięcie, stopniowo ujawniając kolejne elementy układanki. Czytelnik wraz z Fischerem próbuje rozwiązać zagadkę, podejrzewając każdego z bohaterów. Ryszard Ćwirlej skonstruował fenomenalną całość, która mieni się różnorodnością emocjonalnych barw, brawurowo rozpisaną konwencją opowieści szpiegowskiej, historycznego dramatu i kryminału nasyconego czarnym humorem.

„Na trwogę bije dzwon” to więcej niż tylko kryminał. To powieść historyczna, thriller polityczny i psychologiczny portret bohatera – Antoniego Fishera. Ćwirlej stworzył fascynujący świat, w którym przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a granice między dobrem a złem są płynne.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img