„Obserwatorium” – nadnaturalne tajemnice Karkonoszy – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Jarosław Szczyżykowski w swojej powieści „Obserwatorium” przenosi nas w mroczne, tajemnicze zakamarki Karkonoszy. Góry, które zazwyczaj kojarzą się z pięknymi krajobrazami i spokojną aurą, stają się tu areną mrocznej intrygi, która wciąga czytelnika niczym pajęcza sieć. Autor z niezwykłą precyzją odtwarza atmosferę tego surowego, a zarazem pięknego regionu, podkreślając jego tajemniczość. Książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova, to nieoczywista mozaika gatunkowa.


„Obserwatorium” – czyli w kręgu niezbadanych tajemnic

Meteorolodzy w obserwatorium na Śnieżce rejestrują serię niepokojących dźwięków, układających się w tajemniczy komunikat. Jednocześnie wokół najwyższego szczytu Karkonoszy pojawia się gigantyczny kokon z chmur. Ludzie, którzy mają kontakt z anomalią, tracą zmysły, cierpią na chorobę popromienną, a niektórzy znikają bez wieści.

Sekrety niczym „Z Archiwum X” – potęgująca groza

Czy zaszyfrowana wiadomość to przekaz od obcej cywilizacji, militarna prowokacja, czy może szansa dla świata, który zmierza ku upadkowi? Czy odpowiedź na to pytanie kryje się w sudeckich legendach i podaniach sprzed wieków?

Trzeba przyznać, że fabuła „Obserwatorium” przypomina w pewnym sensie najlepsze odcinki serialu „Z Archiwum X”. Główni bohaterowie, meteorolodzy Piotr Mieczkowski i Tomasz Górskiego, zostają wplątani w serię dziwnych wydarzeń, które zaczynają się od tajemniczych dźwięków słyszanych przed laty na zboczach Śnieżki.

Czy to zbieg okoliczności, czy może przejaw czegoś znacznie bardziej mrocznego? Autor umiejętnie buduje napięcie, stopniowo odsłaniając kolejne karty tajemnicy.

Doskonały research autora – echo przeszłości

Szczyżykowski w swojej powieści wykazuje się imponującą znajomością tematu. Jego doskonały research dotyczący Karkonoszy, meteorologii, ale też zainteresowania zjawiskami paranormalnymi, nadają powieści wyjątkowego nastroju i autentyczności.

Referencje w stosunku do rzeczywistych wydarzeń, takich jak doniesienia o niespotykanych dźwiękach słyszanych na zboczach Śnieżki, dodają powieści dodatkowego realizmu i sprawiają, że czytelnik zastanawia się, gdzie kończy się fikcja, a zaczyna rzeczywistość… „Obserwatorium jest zatem wyjątkowe również w tym kontekście.

W poszukiwaniu nienazwanego – przewodnicy górskich sekretów

Piotr Mieczkowski próbuje rozwikłać tę zagadkę. Jednak, aby to zrobić, będzie musiał opuścić obserwatorium i wyruszyć na spotkanie z Nieznanym. A przecież nigdy nie wiesz, co czeka cię na karkonoskim szlaku.Zwłaszcza we mgle

Piotr Mieczkowski i Tomasz Górskiego to postaci, które zapadają w pamięć. Autor kreuje ich jako ludzi pasjonujących się swoją pracą, ale jednocześnie skrywających wiele tajemnic. Szczyżykowski z niezwykłą wrażliwością opisuje ich wewnętrzne zmagania, wątpliwości i lęki, które towarzyszą im w trakcie śledztwa.


Co więcej, jest w tej historii wiele refleksji związanych z naturą i potęgą przyrody, aspektami filozoficznymi istnienia człowieka, słowem – wyjątkowa forma, która zaspokaja pragnienia nawet najbardziej wymagających czytelników.

„Obserwatorium’ Jarosława Szczyżykowskiego to powieść, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom mrocznych tajemnic i atmosfery pełnej napięcia. Autor umiejętnie łączy elementy thrillera psychologicznego z opisem pięknej, ale i mrocznej natury Karkonoszy.

Dzięki doskonałemu researchowi i intrygującym bohaterom, powieść czyta się jednym tchem. Opowieść spod znaku zbrodni, paranormalnego thrillera i refleksji na temat natury człowieczeństwa w obliczu nieznanego. Doskonała, arcyciekawa propozycja.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwo Znak/Znak Literanova.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img