„Wilkołak” – groza wojny, czyli zew natury – recenzja filmu

UDOSTĘPNIJ

Opowieść o powojennej traumie, poszukiwaniu spokoju, oswajaniu demonów… „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka to mroczny, wyjątkowo niepokojący thriller osadzony w czasie wojny. Absolutnie niestandardowe kino gatunkowe, które warto poznać.

Trauma i potwory

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.



Niestandardowa forma opowieści

Adrian Panek postanowił wykorzystać różne konwencje gatunkowe, splatając ze sobą elementy horroru, dramatu i kina historycznego. Z jednej strony mamy tu klasyczne motywy potwora czyhającego w nocy, z drugiej zaś obserwujemy traumę dzieci próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Reżyserowi udało się stworzyć gęstą atmosferę grozy i niepokoju, potęgowaną przez mroczne zdjęcia i sugestywną muzykę.



„Wilkołak” to nie tylko opowieść o potworach. To również studium ludzkiej psychiki i kondycji w ekstremalnych sytuacjach. Dzieci, naznaczone traumą obozową, muszą zmierzyć się nie tylko z potworem z lasu, ale również z własnymi demonami. Dorosłym zaś przychodzi zmierzyć się z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo podopiecznych i z mrocznymi sekretami, które skrywa sierociniec.

Granice gatunku – poszukiwanie symboli

Panek odważnie miesza gatunki, tworząc film, który jest jednocześnie straszny, poruszający i skłaniający do refleksji. „Wilkołak” to pozycja obowiązkowa dla fanów horrorów z głębią psychologiczną oraz dla miłośników mrocznych historii z okresu II wojny światowej. Warto również zwrócić uwagę na kostiumy i scenografię, które doskonale oddają realia powojennej Polski. Film został zrealizowany z dużą dbałością o detale, co dodatkowo potęguje jego realizm i mroczny nastrój. Czyste piękno w niestandardowej odsłonie.


„Wilkołak” – seans jest możliwy na platformie CANAL+ Polskaplayer.pl oraz TVP VOD oraz Nowe Horyzonty.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img