„Nie Anioł” – przyjacielski upiór, czyli zbrodnie sprzed lat – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

A gdyby każdy człowiek posiadał ochronę, dzięki której nic mu nie grozi? Czy bezpieczeństwo musi wiązać się z utratą wolności? W jaki sposób ujarzmić wewnętrzne, jak również zewnętrzne demony? Mieczysław Gorzka zaprasza nas do świata zbrodni, w której obyczajowe tajemnice nadkomisarza Zakrzewskiego łączą się ze społecznymi zakazami i dziennikarstwem śledztwem. Porywająca książka kryminalna ukazała się nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska.

Zakrzewski, czyli bohater, który szuka prawdy i spokoju

Nadkomisarz Marcin Zakrzewski to postać głęboko charyzmatyczna. Głęboko ludzka, wewnętrznie skonfliktowana. Mężczyzna, który poświęcił się pracy, był przecież bliski odejścia ze służby. Tak było chociaż na kartach Iluzji, kiedy to Zakrzewski – mimo zmęczenia i rozmyślaniu na temat odejścia z policji – podświadomie wciąż czekał na kolejne śledztwo… „Nie Anioł” jest w tym kontekście historią prawdziwie wyjątkową. Książka, która ukazała się nakładem Skarpy Warszawskiej, stanowi nieoczywiste otwarcie w opowieści sygnowanej nazwiskiem Mieczysława Gorzki.

„Nie Anioł” – nowe rozdanie, czyli mistrzowski kryminały Mieczysława Gorzki

Zło czai się w ukryciu i potrafi aktywować się w najmniej oczekiwanym momencie… tak właśnie dzieje się w powieści „Nie Anioł”. Bo wszystko zaczyna się w momencie, gdy na jednym z wrocławskich osiedli zamordowany zostaje dawny kolega nadkomisarza Marcina Zakrzewskiego, „Parol” Szawczak. Zabójca kontaktuje się z Marcinem, przedstawia się jako Anioł Stróż i przekazuje mu dziwną wiadomość. Zakrzewski zostaje odsunięty od śledztwa. W ten sposób rozpisano początek kryminalnej intrygi, w której moralne próby splatają się z niesamowitym napięciem charakterystycznym dla prozy gatunkowej Gorzki.

Uciec, ale dokąd? Opowieść o zbrodni i (nie)sprawiedliwości

Twórca bestsellerowego cyklu o Marcinie Zakrzewskim potrafi w wyjątkowo hipnotyzujący sposób przykuwać uwagę czytelników, którzy pragną odkrywać sekrety razem ze śledczym. Podobnie jest i tym razem. I tak też, gdy jakiś czas później, podczas napadu na hurtownię zastrzelony zostaje jeden z napastników. Szybko się okazuje, że obie sprawy w dziwny sposób są ze sobą powiązane. Zakrzewski potajemnie nawiązuje współpracę z dziennikarką śledczą Julitą Skowrońską, która zadziwiająco dużo wie o obu zabójstwach….

„Nie Anioł” – szatańsko prowokująca historia o naturze zła

Mieczysław Gorzka ukazał brudny, mroczny świat policji – skorumpowanych oficerów, mężczyzn i kobiet przetrąconych przez życie. W diabelsko interesujący sposób określa profil psychologiczny swoich bohaterów, ale także sekrety fabularne związane z samą intryga. Zakrzewski podejrzewa, że za wszystkim stoi tajemniczy Anioł Stróż. Tylko kim jest i jaki jest jego motyw? Przeszłość niespodziewanie znowu upomina się o nadkomisarza Zakrzewskiego. Tym razem to on staje się ofiarą i musi liczyć na pomoc przyjaciół. Chciałbyś mieć Anioła Stróża? Anioły też mają swoje mroczne tajemnice. A jeśli twój Anioł Stróż wcale nie jest Aniołem? Prowokująco pyta nas Mieczysław Gorzka…

Wyjątkowy kryminał od Skarpy Warszawskiej

Mieczysław Gorzka zaprasza nas do świata zbrodni, w której obyczajowe tajemnice nadkomisarza Zakrzewskiego łączą się ze społecznymi zakazami i dziennikarstwem śledztwem. Dlaczego kłamiemy? Co sprawia, że tworzymy wokół siebie iluzje rzeczywistości? Czy każdy z nas jest zdolny do poświęceń wobec bliskich? Czy każdy z nas może przekroczyć granicę prawa i moralności… Mieczysław Gorzka prowokuje nas do tego, aby w czasie lektury stawiać pytania trudne, czasami naprawdę niewygodne pytania. „Nie Anioł” to wyborna historia gatunkowa, jeden z najlepszych kryminałów w literackim dorobku Mieczysława Gorzki. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img