„Nielat” – patologiczna rodzina, zbrodnia codzienności – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Piotr Kościelny, bestsellerowy twórca kryminałów, z niezwykłym wyczuciem i olbrzymią wrażliwością opowiada o sprawach absolutnie najważniejszych. Poczucie sprawiedliwości, tolerancja, akceptacja inności, szukanie prawdy o otaczającym nas świecie… Autor „Układu”, czy niedawnej historii zapisanej w „Szymku”, ukazuje emocjonalnie trudne, ale diabelsko wciągające historie. Podobnie jest za sprawą książki „Nielat”, która ukazała się właśnie za sprawą Wydawnictwa Czarna Owca.

Świat mroku, czyli powrót do lat 90. ubiegłego wieku

„Nielat” to historia, która została osadzona w konkretnym miejscu, konkretnym czasie. Wrocław, lata dziewięćdziesiąte. Szara rzeczywistość i bieda. Nastoletni Michał musi poświęcić wiele, by przetrwać w otaczającym go świecie. Piotr Kościelny ponownie zaprasza nas do znajomego miasta, stolicy dolnośląskiego województwa, w którym opisuje znaczną część swoich opowieści. Podobnie było przecież zresztą w książce „Szymek”, absolutnie unikatowej propozycji ze świata współczesnych zbrodni. To historia o nietolerancji, strachu i odmienności. Szare ulice miasta, brud, przemoc i młody chłopak szukający swojego prawdziwego ja. W podobnym, choć nieco innym kluczu utrzymany jest „Nielat”. Brawurowo rozpisana opowieść o życiowych wyborach, traumie, a także psychopatycznej grze, emocjonalnych porachunkach…

Obyczajowe sekrety i piekło codzienności

Piotr Kościelny w bardzo uważny sposób szkicuje społeczno tło, w którym rozgrywa się akcja powieści. Policjanci z wydziału zabójstw komendy miejskiej we Wrocławiu prowadzą sprawę zabójstwa znanego aktora. To bardzo ważny element układanki zaprezentowanej w powieści „Nielat”. Autor przeprowadza nas przez labirynt miasta, w którym toksyczne relacje bohaterów łączą się z absolutnym bezprawiem, a obyczajowe sekrety ze światem showbiznesu. W swojej prozie Kościelny często może szokować, ba, niekiedy nawet bulwersować ze względu na poruszaną tematykę, ale pozostaje jednak w tym wszystkim autorem niezwykle uważnym i czułym na krzywdę swoich bohaterów. To wielka wartość kryminalnej historii.

Szukając źródła zła – policyjny chart na tropie

W jaki sposób połączyć zabójstwa znanego aktora i sekret śmierci pokrzywdzonego przez życie nastolatka? Komisarz Nawrocki, zwany pieszczotliwie „Chartem” – jako że nigdy nie traci tropu w sprawie, nie ma pojęcia, że będzie to prawdopodobnie najtrudniejsze śledztwo w jego dotychczasowej karierze. Piotr Kościelny przeprowadza nas przez gąszcz tajemnic, ukazując patologiczne zachowania w różnych środowiskach, wewnętrzne układy systemu – naznaczonego nie tylko przez korupcję. Bo to,-co chyba najważniejsze w prozie twórcy „Nielata”, łączy się z poczuciem krzywdy, prawdziwą tragedią, która dotyka niewinnych, często nieletnich ludzi. O tym właśnie jest historia Piotra Kościelnego, autora o wyjątkowej wrażliwości społecznej, niesamowicie wprawnego mistrza zbrodniczych intryg.

Opowieści zbrodni Piotra Kościelnego

Piotr Kościelny – pisarz, prywatny detektyw, specjalista ds. bezpieczeństwa i windykacji terenowej. Instruktor samoobrony. Prowadzi własne biuro detektywistyczne na terenie Wrocławia i Głogowa. Autor powieści z pogranicza kryminału, thrillera i sensacji, ceniony przez czytelników za mocne pióro i realizm. Miłośnik zwierząt, posiada trzy koty i psa rasy bokser. Powieść „Nielat” jest już szesnastą pozycją w dorobku cenionego autora.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img