„Forst” – rytualne zbrodnie w górskim piekle – recenzja serialu

UDOSTĘPNIJ

„Forst”, najnowszy serial kryminalny Netflixa, to wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich miłośników świata zbrodni. Mroczna historia, która odciska piętno na teraźniejszości bohaterów. Kryminalna intryga, która prowokuje do pytań o naturę zła… Serial „Forst” powstał na motywach powieści „Ekspozycja” i „Przewieszenie” Remigiusza Mroza. Premiera 11 stycznia na Netflixie.

Źródło obyczajowych sekretów – „Forst”

„Forst” rozpoczyna się od naprawdę elektryzującego uderzenia. Na samym początku serialu jesteśmy świadkami sceny makabrycznej tortury. To nasze pierwsze spotkanie w górskim piekle, w którym widzimy zaledwie zarys mordercy. Absolutnie enigmatycznej postaci, która bynajmniej nie jest jedynym czarnym charakterem serialu… Nieco później towarzyszmy już głównemu bohaterowi, który oddaje się erotycznemu uniesieniu razem z córką komendanta policji. Z jednej strony Eros, z drugiej Tanatos. Życie i Śmierć. Dwa potężne żywioły znajdują swoje uobecnienie w tym niezwykłym serialu zrealizowanym według najlepszych wzorców historii kryminalnych.

Tatry spowite gęstą mgłą tajemnic

Ekspozycja tytułowego bohatera najlepiej wypada w scenach akcji, to znaczy w śledztwie prowadzonym przez Forsta. Idealnym motywem w teatrze działań jest zaś rytualne zabójstwo… Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów… jednak pozory, jak często to bywa, potrafią mylić. Bo w świecie zbrodni, której pomysłodawcą jest niezastąpiony Remigiusz Mróz, wyjątkowo istotna jest określona symbolika. Tajemnice zapisane w historii. I prywatne sekrety bohaterów.

Górski żywioł, historyczne piętno

Serial stanowi doskonałe źródło satysfakcjonującej rozrywki dla wszystkich fanów kryminałów. Zapisano w nim pulsujące namiętności bohaterów – erotyczne fetysze, przekraczanie granic obyczajowego tabu, polityczne i historyczne sekrety. Co więcej, „Forst” został opracowany w bardzo przemyślany sposób – produkcja wyreżyserowana przez Daniela Jaroszka pozostaje wierna tekstowi źródłowemu, a jednocześnie stanowi autonomiczną całość rozpisaną w sześcioodcinkowym serialu. Bardzo emocjonującym, dodajmy, w którym diabeł autentycznie tkwi w szczegółach.

Piekło oddane w rytualnych zbrodniach – Bestia z Giewontu

Kiedy Tatry stają się areną brutalnych morderstw, komisarz Forst wkracza do akcji. Działając wbrew procedurom, z pomocą dziennikarki Olgi Szrebskiej, odkrywa spisek sięgający korzeniami II Wojny Światowej. I to naprawdę bardzo ważny aspekt opowieści, który rezonuje w wyjątkowo wyraźny sposób. Pojawia się problem winy i kary, etniczne czystki, różne odcienie moralności… Co jednak ważniejsze, Forst będzie musiał zmierzyć się z własną przeszłością, aby w pełni zrozumieć, a następnie wytropić Bestię z Giewontu. Bo tak nazwano mordercę, który panuje w górskim piekle.

Wiktor Forst, czyli nowe wcielenie Borysa Szyca

Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst, w której fenomenalnie przeobraził się Borys Szyc. Aktor obdarzony wyjątkową charyzmą potrafił oddać charakterologiczne niuanse swojej postaci. Człowieka hardego i porywczego, który posiada jednak bardzo określoną wrażliwość. Zanim Forst stanął na Giewoncie, gdzie odkrył ślady Bestii z Giewontu, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską (Zuzanna Saporznikow), doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione. Choć cena będzie bardzo wysoka.

Galeria niezwykłych postaci – prowokacje, uczucia, namiętności

Obok Forsta i Szrebskiej, których łączy bardzo specyficzna relacja uczuciowa, w serialu pojawia się także szereg wątków związanych z prokuratorką Dominiką Wadryś-Hansen (Kamila Baar), która koordynuje prace nad śledztwem w sprawie Bestii z Giewontu, a jednocześnie mierzy się z wielką tajemnicą własnej rodziny. Niezwykle barwna pozostaje także relacja Forsta z Agatą (Aleksandra Grabowska), córką podinspektora Edmunda Osicy (Andrzej Bienias). Historia zapisana w serialu „Forst” potrafi poruszyć do emocjonalnych głębi, twórcom udało się przy okazji prowokująco pytać o sprawy najważniejsze – wychowanie, miłość, poczucie sprawiedliwości, pragnienie zemsty… rewelacyjny serial, który zaskakuje i wciąga bez reszty.

Serial powstał na motywach powieści „Ekspozycja” i „Przewieszenie” Remigiusza Mroza, który również pojawi się na ekranie w jednej z ról. Reżyserem jest Daniel Jaroszek, laureat Nagrody Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz czterech Orłów – Polskich Nagród Filmowych, za swój pełnometrażowy debiut Johnny (tytuł dostępny na Netflix). „Forst”, najnowszy serial kryminalny Netflixa, to wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich miłośników świata zbrodni.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img