Najważniejsze zapowiedzi 2024 roku – Wydawnictwo Albatros

UDOSTĘPNIJ

Początek roku to czas podsumowań, deklaracji, postanowień i ekscytującego oczekiwania. Dla Albatrosa będzie to rok wyjątkowy – w 2024 świętujemy jubileusz 30-lecia istnienia naszego Wydawnictwa.

W roku 2023 wydaliśmy prawie dwieście premierowych tytułów i wznowień. Znaleźliśmy się w prestiżowym gronie laureatów Diamentów Forbesa ­– wyróżnienia dla najszybciej rozwijających się polskich firm. Trzy wydane przez nas powieści nominowano do Bestsellera Empiku, a aż pięć zgłoszono do tytułu Książki Roku w plebiscycie Lubimy Czytać (wyróżnienie w kategorii fantasy zdobyła „Baśniowa opowieść” Stephena Kinga). Troje naszych autorów odwiedziło Polskę; dwoje z nich – Harry Whittaker i Valérie Perrin – po raz pierwszy, a B.A. Paris, która była w naszym kraju już trzykrotnie, spędziła u nas aż tydzień i odebrała Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Z kolei Charliemu Mackesy’emu wręczono w Los Angeles statuetkę Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany na podstawie opublikowanej przez Albatrosa książki „Chłopiec, kret, lis i koń”.

Wszystkie te osiągnięcia sprawiły nam wiele satysfakcji i dodały skrzydeł, by w tym roku dać z siebie jeszcze więcej.

W 2024 roku z nowymi książkami powrócą autorzy znani i lubiani: Tess Gerritsen, R.J. Palacio, B.A. Paris, Jenny Blackhurst, Lisa Gardner, James Rollins, John Grisham, Lee Child (z bratem Andrew), Steve Cavanagh, Donato Carrisi, Antti Tuomainen i Harlan Coben. Portfolio Albatrosa poszerzy się także o kolejne powieści Deana Koontza, o które często pytają czytelnicy. Wielbicielki romansów z pazurem mogą oczywiście liczyć na kolejne tytuły Jamie McGuire i Jessy Hastings.

Będzie to z pewnością wyjątkowy rok dla miłośników niezwykłego talentu Stephena Kinga. Kolejne powieści tego autora zyskają świeżą, wyjątkową szatę graficzną, na rynek trafi też nowa edycja cyklu „Mroczna Wieża”, a w maju ukaże się premiera – obszerny zbiór opowiadań mistrza grozy zatytułowany „Im mroczniej, tym lepiej”.

Do uwielbianej przepięknej Serii Butikowej dołączy nowa książka Sophie Haydock, autorki „Czterech muz”, tym razem opowiadająca o kobietach życia francuskiego malarza Henriego Matisse’a. W serii pojawią się także kolejne powieści Daphne du Maurier, a czytelnicy, którzy na nowo odkrywają tę autorkę, będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o życiu „muzy Hitchcocka” z biografii pióra współczesnej francuskiej pisarki Tatiany de Rosnay. Nieco światła na życie mentorki feministek, Virginii Woolf, rzuci z pewnością zbiór jej korespondencji z Vitą Sackville-West w opracowaniu amerykańskiej pisarki i rysowniczki Alison Bechdel.

Na entuzjastów francuskiej prozy czekać będzie w tym roku nie tylko kolejna powieść uwielbianej Valérie Perrin, lecz także pierwszy tom nowej sagi historycznej Pierre’a Lemaitre’a, który tym razem pokaże nam wielki świat w ferworze powojennych przemian. W ofercie dla wielbicieli prozy historycznej pojawi się powieść, która weszła już do klasyki literatury, a swego czasu była głośnym fenomenem społecznym i kulturowym: epickie „Korzenie” Alexa Haleya – saga opisująca dzieje rodziny pisarza od wieku XVIII po czasy współczesne. W dziewiętnasty wiek na kolonialną Kubę zabierze nas autor „Katedry w Barcelonie”, Ildefonso Falcones. Z kolei z Barbarą Kingsolver trafimy do afrykańskiego Konga, w momencie, gdy epoka kolonialna chyli się już ku upadkowi. W wędrówkę w dalszą przeszłość, do czasów Tudorów, zabierze nas Elizabeth Fremantle na kartach „Rozgrywki królowej”, której ekranizacji z Alicią Vikander i Jude’em Law możemy się spodziewać w tym roku.

Oprócz wycieczek w czasie zaproponujemy czytelnikom kilka eskapad geograficznych. Po pierwsze, do Azji – do Korei i Wietnamu – gdzie osadzono akcję trzech naszych tegorocznych premier: obyczajowego comfort booka, poetyckiej sagi rodzinnej i błyskotliwego, pełnego magii young adult. Po drugie, dookoła Europy – od Szwecji, przez Wielką Brytanię i Francję, po Włochy – gdzie akcję swoich znakomitych współczesnych powieści osadziły nowe autorki w stajni Albatrosa: Moa Herngren, Sheena Patel, Claire Vigarello i Ada D’Adamo.

Tym, którzy cenią klasykę i powieściowe zagadki w starym stylu, ale szukają literatury z nowoczesnym twistem, nieoczywistej i igrającej z czytelnikiem, zaproponujemy nowe książki Elly Griffiths i Stuarta Turtona – talentem tego ostatniego niewątpliwie zainspirował się Gareth Rubin, którego „Dom Klepsydry” to nie tylko znakomita rozrywka intelektualna, lecz także powieść eksperymentalna, która może się okazać zupełnie nowego rodzaju doświadczeniem.

To z pewnością nie wszystkie literackie atrakcje, które zaplanowaliśmy. Będzie też sporo jubileuszowych niespodzianek – szykujemy między innymi małe książkowe święto dla fanek Lucindy Riley. Już teraz wiemy, że nad nowymi powieściami pracują Robert Harris, Ken Follett, Nicholas Sparks i Colson Whitehead – choć  niektóre z nich trafią raczej do przyszłorocznego katalogu.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img