„Szymek” – toksyczne sekrety i obyczajowa tragedia – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Opowieści o zbrodni często odnoszą się do tematów traum i fobii, społecznych lęków, indywidualnych dramatów. „Szymek”, najnowsza książka Piotra Kościelnego, stanowi jednak w tym kontekście przykład szczególny. Przejmująca historia o nietolerancji, strachu i odmienności. Szare ulice miasta, brud, przemoc i młody chłopak szukający swojego prawdziwego ja. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

W swojej najnowszej książce Piotr Kościelny przeprowadza nas przez świat mrocznych prawd, obyczajowych sekretów i zbrodni. Tragedia najczęściej odciska się jednak nie tylko na ciele, ale równocześnie umyśle. Zwłaszcza gdy mówimy o psychice dorastających ludzi. A właśnie ten temat wziął na warsztat autor w swojej najnowszej powieści „Szymek.

Obyczajowe i toksyczne sekrety

„Szymek” to książka osadzona w specyficznym kontekście. Przenosimy się do Wrocławia, na początku lat dziewięćdziesiątych. Piętnastoletni Szymon Dąbrowski popełnia samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Sprawa zostaje umorzona. Kilka dni później jego starszy brat Tomek także decyduje się na radykalny krok i skacze z dachu wieżowca. Wtedy prokuratura wszczyna śledztwo. Co stało się podstawą tragedii? W jaki sposób zrozumieć obyczajowy chaos? Toksyczne sekrety, źródło zła, próba analizy psychiki ofiar i sprawców. Oto tematy, którymi w nadzwyczajnie sprawny, niepozbawiony sposób wrażliwości zajmuje się Kościelny.

Mundurowy z blizną z przeszłości

Nasze życie często determinuje określona przeszłość. Błędne decyzje, tragiczne w skutkach zrządzenia losu. Czy można w pełni odciąć się od tego, co było? W jaki sposób reagować na aktualne wydarzenia? Kościelny na kartach powieści „Szymek” prowokuje pytania, sugeruje nieoczywiste odpowiedzi. Wszystko za sprawą postaci Piotra Żmigrodzkiego – policjant borykający się z problemem alkoholowym i demonami przeszłości – który stara się odkryć tajemnicze samobójstwo braci. Ale to tylko początek wielopiętrowej, naprawdę złożonej, a przez to niesamowicie wciągającej intrygi.

Kronika zła, czyli niejednoznaczny thriller

Nie można odciąć się od traumy. Ale trzeba próbować walczyć z własnymi demonami. Komisarz Żmigrodzki kilka lat wcześniej popełnił błąd, który doprowadził niewinnego człowieka przed oblicze kata, co odcisnęło piętno na jego psychice. Do wydziału trafia młody policjant. Razem z doświadczonym komisarzem zaczynają powoli odkrywać okoliczności śmierci Dąbrowskich.
Czy śledczym uda się ustalić, co było powodem decyzji nastolatków? Czy osoby winne samobójczej śmierci braci poniosą karę? Czy przeszłość ponownie da znać o sobie?

Szymek” to prawdopodobnie jedna z najciekawszych powieści w dorobku Kościelnego. Prowokująca, emocjonalnie angażująca, traktująca o wyjątkowym temacie społecznym. Wykluczeniu i cierpieniu. Poszukiwaniu dobra i sprawiedliwości. Wymierzaniu kary. I prawdziwe, która może nas wyzwolić.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img