Ryszard Ćwirlej to jeden z najbardziej cenionych polskich twórców ze świata kryminału. Nic dziwnego, autor uchodzi za prawdziwego erudytę, który określoną wrażliwość, drobiazgowe portretowanie rzeczywistości w stylistyce retro, potrafi łączyć z realizowaniem pasjonujących intryg. I tak jest właśnie w przypadku najnowszej książki autora, czyli „Ofiara twoim przeznaczeniem”.
Detaliczne odwzorowanie świata – pasjonująca przygoda
Ryszard Ćwirlej znany jest ze swojego wnikliwego researchu, drobiazgowej pracy na faktograficznych danych. Doskonale widać to za sprawą „Ofiara twoim przeznaczeniem”. Przenosimy się do Poznania, 1931 roku. W niecodziennych okolicznościach odnaleziono obraz z podobizną Matki Boskiej. Śledczy przypuszczają, że został skradziony z któregoś z kościołów, a przywrócenie płótna właścicielowi pomogłoby poprawić wizerunek policji. Nie zdają sobie sprawy, z jak cennym okazem mają do czynienia… Czytelnicy będą musieli zastanowić się nad kwestiami ostatecznymi, udając się na pasjonującą przygodę, na którą zabiera nas ceniony autor.
Zbrodniczy obraz – kryminalne intrygi, gangsterskie porachunki
Co sprawia, że niektórzy ludzie przekraczają granice prawa? Dlaczego tak się dzieje? W poznańskim półświatku kwitną interesy. Taka jest wizja na kryminał retro w stylistyce opracowanej przez Ryszarda Ćwirleja. Przedsiębiorczy Tolek Grubiński zorganizuje wszystko, co może przynieść mu zysk. Tym razem działalność przyniesie mu też nie lada kłopoty, oby nie na miarę tych, które spadły na Mariana Grzelaka. Lokalny przemytnik i drobny złodziejaszek skończył z kulą w brzuchu. Poszukiwania jego bagażu przynoszą zaskakujące odkrycie. „Ofiara twoim przeznaczeniem” to fantastyczna forma literatury, która prowokuje i przynosi czytelniczą satysfakcję.
Ludzkie słabości i namiętności – konflikt charakterów
Autor książki „Ofiara twoim przeznaczeniem” w doskonały sposób portretuje ludzkie zachowania. Jest wnikliwym i uważnym skrybą, który potrafi przekonująco oddać charakterologiczne kontrasty. Jest tak choćby gdy do stolicy Wielkopolski przyjeżdża major Richard Böhm, szef niemieckiej delegacji handlowej. Komisarz Antoni Fischer dostaje rolę przewodnika gości po mieście, jednocześnie mając za zadanie odkrycie prawdziwego celu ich przyjazdu. Ćwirlej w umiejętny sposób buduje emocjonalne napięcie, podsuwając też czytelnikom określone wzorce i pytania, dzięki którym literatura daje poczucie spełnienia.