„Ofiara twoim przeznaczeniem” – przeznaczenie zbrodni – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Ryszard Ćwirlej to autor, którego literatura na stałe zapisała się w świadomości fanów gatunku. Zbrodnicze namiętności, historyczne tajemnice, stylistyka retro, wielkie przywiązanie do językowej formy… wszystko to sprawia, że proza Ćwirleja znajduje się w topce najlepszych kryminałów – zwłaszcza w stylistyce retro. Ofiara twoim przeznaczeniem, czyli ósma odsłona przygód komisarza Antona Fischera, to rozrywka najwyższej próby.

Zabójstwo w cieniu historycznych sekretów

Dlaczego dajemy się ponieść namiętnościom? Czy konsekwencją zła zawsze musi być kara? Ryszard Ćwirlej po raz kolejny proponuje nam przejażdżkę do świata retro. Przenosimy się zatem do Poznania, 1931 rok. W niecodziennych okolicznościach odnaleziono obraz z podobizną Matki Boskiej. Śledczy przypuszczają, że został skradziony z któregoś z kościołów, a przywrócenie płótna właścicielowi pomogłoby poprawić wizerunek policji. Nie zdają sobie sprawy, z jak cennym okazem mają do czynienia. Ale to dopiero początek drogi, na której ofiara sumienia łączy się z problemem o wiele ważniejszym….

Gangsterskie porachunki i obyczajowe namiętności

Ćwirlej w magnetyzujący sposób opowiada o tym, co łączy się ze sferą moralności, realizując jednak najważniejsze prawidła prozy gatunkowej. „Ofiara twoim przeznaczeniem” to idealne oddanie najważniejszych punktów sprawdzonej konwencji. W poznańskim półświatku kwitną interesy. Przedsiębiorczy Tolek Grubiński zorganizuje wszystko, co może przynieść mu zysk. Tym razem działalność przyniesie mu też nie lada kłopoty, oby nie na miarę tych, które spadły na Mariana Grzelaka. Lokalny przemytnik i drobny złodziejaszek skończył z kulą w brzuchu. Poszukiwania jego bagażu przynoszą zaskakujące odkrycie.

Bohaterowie (nie)idealni, czyli konflikt racji

„Ofiara twoim przeznaczeniem” to prowokująco przedstawieni bohaterowie. Ćwirlej nie zapomina o portrecie psychologicznym najważniejszych graczy na układance. Gdy do stolicy Wielkopolski przyjeżdża major Richard Böhm, szef niemieckiej delegacji handlowej. Komisarz Antoni Fischer dostaje rolę przewodnika gości po mieście, jednocześnie mając za zadanie odkrycie prawdziwego celu ich przyjazdu.

Fot. Adam Ciereszko

Ryszard Ćwirlej – pisarz, dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego: kryminału neomilicyjnego. Jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej na Festiwalu Kryminalna Piła w 2015 roku. W Wydawnictwie Muza ukazało się dotychczas trzynaście tytułów – „Naga prawda”, „Mordercza rozgrywka”, „Jedyne wyjście”, „Szybki szmal”, „Ostra jazda”, „Trzynasty dzień tygodnia”, „Śmiertelnie poważna sprawa”, „Masz to jak w banku”, „Milczenie jest srebrem”, „Mocne uderzenie”, „Ręczna robota” oraz „Śliski interes”, uhonorowana na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2017 prestiżową Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku Ryszard Ćwirlej został podwójnym laureatem: Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników. W 2020 roku autor otrzymał nagrodę „Złoty Pocisk 2019” dla najlepszego polskiego kryminału za powieść „Ostra jazda”. 

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img