„Nocny dyżur” – cena życia i śmierci – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

Toksyczne relacje, zbrodnicze namiętności, nieoczywista cena życia i śmierci. Robin Cook jest uważany za mistrza thrillera medycznego, a „Nocny dyżur” stanowi niezbity dowód na potwierdzenie tezy. I choć wspomniana powieść stanowi już trzynasty tom serii, to książka doskonale sprawdza się jako samodzielny rozdział większej całości. Tytuł ukazał się za sprawą starań Wydawnictwa Rebis.

Symboliczna śmierć – koniec, czyli nowy początek

Doktor Laurie Montgomery oraz doktor Jack Stapleton, których poza relacjami zawodowymi łączą teraz także więzy małżeńskie, mają na głowie nie tylko problemy pojawiające się w prosektorium, ale i poważne problemy rodzinne. W szpitalnym garażu zostaje znalezione ciało ich wieloletniej przyjaciółki, doktor Sue Passero. Zaintrygowany Jack wyrusza na dochodzenie do szpitala, w którym Sue pracowała i zmarła. Szukanie przyczyn tragicznej śmierci szybko zmienia się w zabójczą grę z inteligentnym, obłąkanym zabójcą… oto fabularna podstawa książki Nocny dyżur, doskonale zrealizowanego thrillera medycznego, w którym obyczajowe namiętności łączą się z sekretami, kłamstwem i toksycznymi uczuciami. Wszystko doprowadza do naprawdę niecodziennej zbrodni.

„Nocny dyżur” – wciągająca intryga, niebezpieczna spirala przemocy

Czy istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała? Pierwsze oględziny wskazują, że kobieta zmarła na zawał serca, jednak dokładna sekcja szybko wyklucza taki stan rzeczy. Sue Passero stała się bowiem ofiarą morderstwa zaplanowanego z rozmachem, w sposób niezwykle wręcz szczegółowy. Dlaczego? Doktor Laurie Montgomery oraz doktor Jack Stapleton muszą rozpocząć poszukiwanie wskazówek, zastanawiając się nie tylko nad istotą zbrodni, ale także własną relacją, obyczajowymi refleksjami, a wreszcie – tajemnicami, które zostały przysłonięte przez czas… „Nocny dyżur” to niezwykle wciągająca intryga, sugestywnie rozpisana, wielowątkowa powieść spod znaku thrillera medycznego.

Robin Cook – mistrz zbrodni i psychologicznych sekretów

W jaki sposób etyka zawodowa łączy się z uniwersalną moralnością? Co stanowi o właściwej wartości życia? Czy śmierć jest czymś nieuniknionym? Robin Cook to absolutny mistrz w kreśleniu zbrodniczych intryg, w których filozoficzne refleksje łączą się z najważniejszymi cechami gatunku thrillera. Etyka zawodowa lekarzy (Coma) czy naukowców (Mutant), zagrożenia wykorzystaniem zdobyczy medycyny w złych celach (Epidemia) – oto najważniejsze motywy zapisane w twórczości wspomnianego twórcy. Nocny dyżur stanowi w tym kontekście powieść zrealizowaną z niezwykłym rozmachem, która może być zaproszeniem do odkrycia zbrodniczego świata literatury Robina Cooke’a.

Robin Cook jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak „Mutant”, „Epidemia”, „Zabójcza kuracja”, „Chromosom” 6 czy „Toksyna”. Wydana w 1977 roku „Coma” była debiutem Cooka i przyniosła mu sławę, którą utwierdził słynny już film w reżyserii Michaela Crichtona z Genevieve Bujold i Michaelem Douglasem.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img