„Poszukiwacz zwłok” – strefa mroku w ludzkiej duszy – recenzja książki

UDOSTĘPNIJ

W najnowszej powieści Gorzki komisarz Laura Wilk, twarda policjantka z zasadami i Maciej Lesiecki, policyjny psycholog z traumą z dzieciństwa, zostają wplątani w niebezpieczną intrygę, której źródła sięgają wiele lat wstecz. Tymczasem za rogiem czai się nieuchwytny zabójca. „Poszukiwacz zwłok” to nie tylko sensacyjna intryga kryminalna, ale również obraz lęków, spisków i toksycznych sekretów, których utrzymywanie prowadzić może do przerażającej tragedii.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

Mroczne sekrety w sercu i umyśle

Dlaczego kłamiemy? Co sprawia, że tworzymy wokół siebie iluzje rzeczywistości? Czy każdy z nas jest zdolny do poświęceń wobec bliskich? Czy każdy z nas może przekroczyć granicę prawa i moralności… Mieczysław Gorzka prowokuje nas do tego, aby w czasie lektury stawiać pytania trudne, czasami naprawdę niewygodne pytania. W swojej powieści kryminalnej ukazuje fascynujący obraz świata naznaczonego lękiem i strachem, w którym znajduje się jednak miejsce na miłość i przyjaźń. Choć wszystko jest w tym kontekście spowite całunem mroku. „Poszukiwacz zwłok” wydaje się najodważniejszą, najbardziej rozbudowaną książką w dorobku Mieczysława Gorzki.

Wilczyca z zasadami – poczucie zemsty

Komisarz Laura Wilk, jedna z głównych bohaterek powieści „Poszukiwacz zwłok”, staje na czele grupy śledczej poszukującej brutalnego zabójcy nastolatek, co nie podoba się jej kolegom z wydziału kryminalnego. Mimo początkowych sukcesów, brak współpracy między policjantami komplikuje sytuację. Kiedy jeden ze śledczych zostaje zamordowany, komisarz Wilk uświadamia sobie, że problem jest o wiele poważniejszy, niż jej się początkowo wydawało… Postać wykreowana przez Mieczysława Gorzkę to wyjątkowo temperamentna, impulsywna, ale równocześnie bardzo wrażliwa kobieta, która potrafi postawić na swoim. Działa w zgodzie z określonymi zasadami, które budują świat wartości zapisany w powieści.

Psychologiczne traumy i ciężar sprawiedliwości

Maciej Lesiecki, właściwie druga (choć równoznaczna) główna postać książki, to psycholog współpracujący z policją. Lesicki jest jednak tak uwikłany w walkę z traumami z dzieciństwa, że nie dostrzega niepokojących zdarzeń, które nagle pojawiają się w jego życiu. Powoli traci kontrolę i jest coraz bardziej zagubiony. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję od nieznajomej kobiety. Ma znaleźć zwłoki zaginionej przed wielu laty młodej dziewczyny. Przyjmuje to zlecenie wierząc, że dzięki temu rozwiąże wszystkie swoje problemy. A sprawa ta nie jest prosta i niesie ze sobą wiele zagrożeń. Natury prawnej, emocjonalnej, ba, politycznej.

„Poszukiwacz zwłok”

Mieczysław Gorzka ukazał brudny, mroczny świat policji – skorumpowanych oficerów, mężczyzn i kobiet przetrąconych przez życie. Interesująca w tym kontekście jest jednak nie tylko profil psychologiczny konkretnych postaci, przede wszystkim Lesieckiego i Wilk, lecz także nowatorski sposób budowania opowieści o źródłach zła. Poltergeist, morderca-widmo-pojawia się jako realne zagrożenie, który niszczy życia i burzy wewnętrzny spokój bohaterów. Przewrotna, emocjonalnie angażująca, wielowątkowa – być może najlepsza – książka, której autorem jest Mieczysław Gorzka. Poznajcie koniecznie!

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img