Julia Łapińska zaprasza na Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorzet

UDOSTĘPNIJ

Julia Łapińska to jedna z autorek nominowanych do nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2022, który będzie rozstrzygnięty podczas Festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Przedstawiamy autorkę, zapraszając przy okazji na wydarzenie!

Festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze – nominowani do nagrody

Niezależne jury w składzie: Agata Koss-Dybała, Georgina Gryboś, Ryszard Ćwirlej, prof. Rafał
Moczkodan, do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra
Całbeckiego za Kryminalny Debiut Roku 2022 nominowało trzy powieści (kolejność wyliczenia nie ma znaczenia):

„Kraina złotych kłamstw” – Anna Górna (Czwarta Strona)

„Zły pasterz” – Michał Wierzba (MUZA)

„Czerwone jezioro” – Julia Łapińska (Agora)

Laureata lub laureatkę poznamy 22 kwietnia 2023 w trakcie gali, która odbędzie się w Teatrze
Muzycznym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 8. Laureat otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zostanie również uhonorowany nagrodą specjalną w wysokości 4 tys. złotych ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

Poznajcie autora „Czerwonego jeziora”

Julia Łapińska studiowała filozofię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Instytutu Reportażu. Publikowała reportaże i wywiady w Tygodniku Przegląd, Polityce, Tygodniku Powszechnym i Dużym Formacie. Jej teksty ukazywały się w antologiach opowiadań i zbiorach reportaży. Zwyciężyła w I konkursie na powieść sensacyjną Wydawnictwa Agora, pokonując blisko 500 konkurentów.

Julia Łapińska zdecydowała się odpowiedzieć nam na kilka pytań związanych ze światem literatury kryminalnej, zapraszając tym samym na Festiwal Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.

Dlaczego zaczęłaś tworzyć literaturę spod znaku kryminału/thrillera?

Wybrałam taki gatunek, ponieważ sądzę, że taka forma pozwala poruszyć ważkie społecznie tematy, a jednocześnie dotrzeć do rzeszy czytelników. Udowodnił to choćby Stieg Larsson w trylogii Millenium. W literaturze gatunkowej pociąga mnie to, że wymaga ona od pisarza precyzyjnie zbudowanego planu i intrygi oraz wykreowania nietuzinkowych bohaterów. Lubię to zarówno jako autorka, a także jako czytelniczka. 

Historie kryminalne potrafią być wciągające, ponieważ…

Ponieważ wszyscy kochamy tajemnice i rozwiązywanie zagadek. Oczywiście wspólnie z wyrazistym policjantem lub detektywem, którego osobowość i życie prywatne także nas intryguje. Jednym z pierwszych, i wciąż moich ulubionych postaci literackich, jest Sherlock Holmes. Nie lubię nadmiernej przemocy w kryminałach. Bardziej interesuje mnie dedukcja i proces odkrywania prawdy w toku śledztwa. W tym procesie, gdy maski opadają, a tajemnice wychodzą na jaw, w dobrym kryminale mamy też zwykle ciekawe sylwetki psychologiczne bohaterów, które są dla mnie równie ważne jak sprawnie skrojona intryga.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img