Anna Górna to jedna z autorek nominowanych do nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2022, który będzie rozstrzygnięty podczas Festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Przedstawiamy autorkę, zapraszając przy okazji na wydarzenie!
Festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze – nominowani do nagrody
Niezależne jury w składzie: Agata Koss-Dybała, Georgina Gryboś, Ryszard Ćwirlej, prof. Rafał
Moczkodan, do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra
Całbeckiego za Kryminalny Debiut Roku 2022 nominowało trzy powieści (kolejność wyliczenia nie ma znaczenia):
„Kraina złotych kłamstw” – Anna Górna (Czwarta Strona)
„Zły pasterz” – Michał Wierzba (MUZA)
„Czerwone jezioro” – Julia Łapińska (Agora)
Laureata lub laureatkę poznamy 22 kwietnia 2023 w trakcie gali, która odbędzie się w Teatrze
Muzycznym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 8. Laureat otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zostanie również uhonorowany nagrodą specjalną w wysokości 4 tys. złotych ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Poznajcie autorkę „Krainy złotych kłamstw”
Anna Górna – urodzona w 1988 roku w Częstochowie. Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2014 roku mieszka i pracuje w Szwajcarii. Specjalizuje się w negocjacjach biznesowych w branży farmaceutycznej. W 2018 roku ukończyła kurs pisania powieści Miasta Literatury UNESCO w Krakowie, który ostatecznie przesądził o tym, że postanowiła zająć się pisaniem. Prywatnie miłośniczka muzyki rockowej, jogi i podróżowania szlakiem dobrego wina. Po dwóch lampkach mówi płynnie po włosku. „Kraina złotych kłamstw” to jej literacki debiut, który został nominowany do nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2022 w ramach Festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.
Anna Górna zdecydowała się odpowiedzieć nam na kilka pytań związanych ze światem literatury kryminalnej, zapraszając tym samym na Festiwal Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.
Dlaczego zaczęłaś tworzyć literaturę spod znaku kryminału/thrillera?
Naturalne było dla mnie pisanie w gatunku, po który sama najchętniej sięgam. Kryminały i thrillery to dla mnie świetna rozrywka, lubię inteligentne łamigłówki.
Historie kryminalne potrafią być wciągające, ponieważ…
Pierwszym skojarzeniem są zwroty akcji i wartka intryga, ale przyznam szczerze, że te elementy dopiero zyskują dla mnie wagę, jeśli postaci są wiarygodne. Żebym mogła przepaść w lekturze, potrzebuję pełnokrwistych bohaterów, z którymi mogę sympatyzować, choć wcale nie muszą być idealni – oby nie byli. Doceniam też zabawę z konwencją i wywracanie historii do góry nogami.
Najważniejsze w czasie pisania jest dla Ciebie…
Zauważyłam, że jestem najbardziej kreatywna, gdy zanurzam się w powieści aż do ukończenia pierwszego draftu, dlatego systematyczność ma kluczowe znaczenie. Każda dłuższa przerwa wybija mnie z rytmu, przez co muszę potem na nowo wejść w historię, ale jeśli uda mi się pisać codziennie, pomysły przychodzą do mnie znienacka i zdarzają się te chwile, kiedy mam wrażenie, że powieść pisze się sama.