Kwestionariusz kryminalny – Adrian Bednarek

UDOSTĘPNIJ

Projekt kwestionariusza Kultury Kryminału to seria bardzo nietypowych wywiadów, dzięki którym będziecie mogli poznać twórców i twórczynie ze świata literackiej zbrodni. Pojawią się absolutni klasycy, ale też obiecujący debiutanci. Autorzy specjalizujący się w grozie, thrillerach psychologicznych. Uznani mistrzowie, scenarzyści, reżyserzy, producenci – nie tylko zresztą z rodzimego podwórka! Czas poznać sekrety kryminału.

Adrian Bednarek – ur. w 1984 r. w Częstochowie – absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od lat zafascynowany tematyką kryminalną, w szczególności postaciami seryjnych morderców. Wielki fan sportu żużlowego, nałogowy biegacz. Pisanie uważa za swoją największą pasję. Uwielbia tworzyć historie, w których głównymi bohaterami są skomplikowane, czarne charaktery. Sympatię czytelników zyskał dzięki powieściom „Pamiętnik diabła” (2014) i „Proces diabła” (2015), opisującym losy Kuby Sobańskiego, seryjnego mordercy z Krakowa. Jego najnowsza książka to „Piętno diabła” (2023).

Co zadecydowało, że zacząłeś tworzyć literaturę?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie muszę cofnąć się dziesięć lat wstecz. Zbliżałem się wtedy do trzydziestki, praca nie dawała mi oczekiwanej satysfakcji, czułem, że czegoś mi brakuje, ciągle szukałem pomysłu na siebie. Od dziecka lubiłem układać w głowie różne pokręcone historie, a jako wielki fan książek zacząłem zastanawiać się jak moje pomysły prezentowałyby się przelane na papier. W końcu, któregoś dnia, dotarło do mnie, że jeśli teraz nie spróbuję, to na starość będę żałował. Napisałem „Pamiętnik Diabła” i zaznałem tej niesamowitej wolności jaką daje praca twórcza. Zrozumiałem, że pisanie jest tym, czym chcę się w życiu zajmować. Od tamtej pory piszę regularnie, najpierw po godzinach, potem w każdej wolnej chwili, a teraz zawodowo.

Pisanie jest Ciebie przede wszystkim…

Przyjemnością, pasją, wyzwaniem, spełnieniem marzeń i… źródłem utrzymania.

Gdybyś nie był pisarzem, to czym byś się zajmował?

Przyznam, że nie zastanawiałem się nad tym. Przez długi czas łączyłem pracę w firmie transportowej (przy biurku) z pisaniem. Prawie osiem lat dążyłem do tego, żeby zostać zawodowym pisarzem i to był mój cel. Poświęciłem się jego osiągnięciu i po drodze nie rozważałem alternatyw. To pisanie miało być alternatywą (śmiech).

Postać z kryminałów, której losy najbardziej Pana zaciekawiły…

Doktor Danco z książki „Dekalog Dextera”. Był to seryjny morderca, który… nie zabijał, tylko zostawiał swoje ofiary w stanie, który nie nadawał się do życia. Nigdy nie czytałem o tak wyrafinowanym i „pomysłowym” zbrodniarzu. Do tego dochodzą jego traumy, bardzo dobrze dopasowane do sposobu jego działania. Czytałem o nim wiele lat temu, a do dziś został mi w głowie. 

Muzyk, który mógłby napisać ścieżkę dźwiękową do filmu na podstawie jednej z Twoich książek, to…

Myślę, że Within Temptation idealnie potrafiliby oddać klimat panujący w serii o Kubie Sobańskim.

Gdybyś mógł porozmawiać z jedną dowolną osobą (żyjącą, zmarłą lub fikcyjną), to z kim byś porozmawiał i czego chciałbyś się dowiedzieć?

Z Karolem Kotem. Pisałem opowiadanie do antologii „Seryjni mordercy”, wczuwając się właśnie w postać Wampira z Krakowa. Chciałbym zrozumieć, jakie motywy dokładnie nim kierowały, kiedy dokonywał okrutnych zbrodni, co naprawdę wydarzyło się na wakacjach w Pcimiu i jaka była jego relacja z siostrą.

Autor/autorka, którego twórczość cenisz najbardziej…

Jakub Żulczyk, którego „Wzgórze psów” uważam za mój absolutny czytelniczy top. I Jens Lapidus. To jedyny pisarz, którego przeczytałem wszystkie dostępne powieści.

Klasyka (kryminał/thriller/sensacja), do której uwielbiasz wracać…

Rzadko zdarza mi się czytać jakąś książkę więcej niż raz. Chyba tylko moje przy poprawkach 😉 Zawsze wolę sięgać po kolejne powieści i przeżywać nowe przygody. Z klasyki w ciągu ostatnich lat zaliczyłem „Draculę”, „Frankensteina”, „1984” i „Nowy wspaniały świat”. 

Ostatnia historia (film/książka/komiks/serial), która wywarła na Tobie szczególne wrażenie, to…

Książka „Śmierć w podróży” Jamesa Ellroya. Trudno ją było dostać, udało się w końcu na jakieś wyprzedaży internetowej. Jest to historia seryjnego mordercy, który rusza w zabójczą podróż po Stanach Zjednoczonych.

Nad czym obecnie pracujesz?

Kończę redakcję „Rywala Diabła”, a więc szóstej części przygód Kuby Sobańskiego. Potem będę poprawiał thriller, który skończyłem pisać jakiś czas temu, wyślę go do Wydawcy i zaczynam tworzyć nową historię. Szczegółów nie mogę niestety zdradzić.

spot_img
0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj
- Advertisement -spot_img